مهلت ثبت املاک کی تمام می‌شود؟ مالیات بر واحد های خالی

مهلت ثبت املاک کی تمام می‌شود؟ مالیات بر واحد های خالی

۲ مالیات سنگین در انتظار مالکان / مهلت ثبت املاک کی تمام می‌شود؟ مالیات بر واحد های خالی ✔
ثبت خانه‌ها در سامانه املاک و اسکان از دو ماه قبل شروع شد و طبق اطلاعیه وزارت راه، مردم تنها امروز و فردا ۱۸ و ۱۹ خرداد برای ثبت املاک خود زمان دارند.
اگر فردی خانه‌ خالی داشته باشد، مشمول مالیات بر خانه خالی می‌شود و اگر آن را بفروشد مشمول مالیات بر عایدی سرمایه می‌شود.
دو مالیات سنگین برای مالکان.

اما این سامانه با ایراداتی همراه است، به طور مثال بیشترین تعداد خانه‌های خالی در اختیار حقوقی‌هاست (از جمله بانک‌ها) اما هیچ الزام یا سازوکاری تعیین نشده که این املاک هم ثبت شوند.

با توجه به این که بخش زیادی از خانه‌های خالی احتمالا مشمول مالیات برخانه‌های خالی نمی‌شوند و این به آن معناست که این طرح به هدف خود نمی‌رسد. این موضوع شبهه‌ای است که برای مردم ایجاد شده است.

اما دارندگان خانه تنها قرار نیست مالیات بر خانه خالی بپردازند.
اگر آنها بخواهند خانه‌ دوم خود را بفروشند باید رقمی از سود حاصل از فروش آن را به عنوان مالیات بر عایدی سرمایه به دولت بدهند.

اگر فردی خانه دوم بخرد و آن را ظرف کمتر از یکسال بفروشد باید ۴۰ درصد از سود حاصل از فروش این خانه را به‌عنوان مالیات بر عایدی سرمایه به دولت بدهد.
این قانون برای خودرو، طلا و دلار در سال اول ۳۰ درصد از سود است و در سال‌های بعد به مراتب کمتر می‌شود.

با این تفاسیر اگر فردی خانه‌ای داشته باشد، اگر آن را بفروشد مشمول مالیات بر عایدی سرمایه می‌شود و اگر آن را نفروشد و خالی نگه دارد، مشمول مالیات بر خانه خالی می‌شود. حقوقی ها هم که اکثریت خانه های خالی را دارند دراین سامانه ثبت نمی‌شوند.

پیشنهاد میشه این مطلبو بخونید.
صحبت های آقای رییسی درباره اشتغال و مسکن
< ثبت امتیاز
اشتراک گذاری مطلب :
دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا