میدان آزادی تهران / آشنایی کامل + عکس + ویدیو + خرید و فروش خانه در محله + هتل + مسافر خانه

کلید واژه های پر جستوجوی کاربران :

میدان آزادی تهران
عکس میدان آزادی تهران
مسافرخانه در میدان آزادی تهران
هتل های نزدیک میدان آزادی تهران
داخل میدان آزادی تهران
هتل میدان آزادی تهران
مسافرخانه نزدیک میدان آزادی تهران
اجاره آپارتمان در میدان آزادی تهران
عکس از میدان آزادی تهران

میدان آزادی تهران

میدان آزادی تهران

سلام خدمت عزیزان و همراهان همیشگی مجموعه بزرگ سایت021هوم، طبق طبقه بندی و معرفی محله های منطقه تهران در این مقاله نوبت  معرفی میدان ازادی میباشد.میدان آزادی تهران یکی از اصلی ترین نماد های تهران است که  معماری بی نظیر و بسیار زیبایی  دارد و هموار مورد توجه بوده و امروزه نیز از این سازه زیبا به عنوان یکی از معروف ترین جاذبه های گردشگری تهران شناخته میشود، این مقاله به معرفی میدان آزادی تهران اختصاص دارد و قصد داریم در آن تاریخچه، بخش های مختلف و معماری این سازه زیبا را مورد بررسی قرار دهیم.
میدان آزادی

تاریخچه میدان آزادی تهران :

در سال 1350 هجری شمسی قرار بود که جشن 2500 ساله شاهنشاهی برگزاری شود، به دلیل نبودن وجود سازه ای نمادین در شهر تهران، مسئولان تصمیم به ساخت برج شهیاد گرفتند و در راستای اجرای این تصمیم و همچنین انتخاب طرحی مناسب برای ساخت سازه مورد نظر، در سال 1345 مسابقه ای با عنوان طراحی یک نماد برای ایران بین معماران کشور برگزار شد که در نتیجه این مسابقه کاری از حسین امانت معمار 24 ساله ایرانی به عنوان برترین طرح انتخاب شد. یکی دیگر از اهدف تأسیس برج آزادی ساخت نمادی برای ایران مدرن و دروازه ای رو به تمدن بزرگ قرن 20 بود که طراحی ارائه شده توسط حسین امانت با تلفیق هنر اسلامی و هنر مدرن شایسته ترین طرح برای ساخت چنین سازه ای به شمار می آمد، به همین جهت این معمار جوان مسئول ساخت برج شهیاد یا همان برج آزادی شد، پس از انتخاب طرح و معمار،  ساخت و ساز میدان آزادی تهران در سال 1348 هجری شمسی شروع  و پس از تقریبا 2 سال در تاریخ 24 مهر ماه سال 1350 به پایان رسید. اوایل نام این برج زیبا، شهیاد بود که پس از انقلاب سال 1357 به منظور گرامی داشت فریاد های آزادی خواهانه ملت ایران به آزادی تغییر کرد و امروزه این سازه ی زیبا با همین نام در سراسر دنیا شناخته و معروف میباشد

معماری میدان آزادی

معماری میدان آزادی تهران بسیار منحصر به فرد می باشد، برج آزادی به علت  همین معماری زیبا مورد توجه قرار گرفته است و جزو یکی از نماد های کشور  میباشد، هر بخش از این سازه بی نظیر به یکی از دوره های تاریخی ایران اشاره دارد به طور مثال پایه های برج از سبک معماری هخامنشیان، قوس اصلی از معماری ساسانیان و قوس بالایی از معماری دوره پس از اسلام الهام گرفته شده است، همچنین  نقش های موجود میان دو قوس برج کاملا ایرانی هستند. لازم به ذکر است یکی از اصلی ترین اجزاء موجود در اغلب سازه های ایرانی گنبد می باشد که در برج آزادی نیز نمونه بسیار زیبایی از آن وجود دارد.برج آزادی با ارتفاع 45 متر از سطح زمین دارای 4 طبقه مجزا می باشد که برای دسترسی به آن ها هم آسانسور و هم پله قرار دارد، گردشگران تور تهران باید بدانند که جالب ترین نکته در رابطه با طبقات مختلف برج آزادی این است که هیچ یک از آن ها مسقف نبوده و روباز هستند. 

محوطه میدان آزادی تهران

معمار میدان آزادی تهران در قصد داشت این برج را طوری طراحی کند که مردم هنگام حرکت به سمت برج احساس کنند که به سمت بالا در حال حرکت اند، به همین خاطر فضای اطراف سازه به صورت شیب دار ساخته شده است.در محوطه میدان آزادی تعداد زیادی  پیاده رو ها و چمن کاری های بسیار زیبا قرار دارد که نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کنند.

طبقه دوم میدان آزادی تهران

این طبقه حدود 23 متر از سطح زمین ارتفاع دارد، که همینطور محل تعویض آسانسور می باشد و توسط بدنه قوس اصلی برج احاطه شده است.

طبقه سوم میدان آزادی

طبقه سوم این برج در ارتفاع 33 متری از سطح زمین قرار دارد و گردشگران می توانند در این طبقه  شکوه و عظمت معماری داخلی این سازه را دیدن کنند، در این طبقه گنبدی بتنی وجود دارد که از بام برج آزادی قابل مشاهده است.

طبقه چهارم میدان آزادی

بالاترین قسمت برج که در ارتفاع 39.5 متری  قرار دارد یکی از بهترین بخش های این برج می باشد، بر روی دیواره های طبقه چهارم پنجره هایی به شکل شش ضلعی های نامنتظم وجود دارد که از آن ها می توان نمایی کلی و بسیار زیبا از شهر تهران را مشاهده کنید.

زیر زمین میدان آزادی

زیر زمین برج آزادی در واقع اصلی ترین طبقه این برج محسوب میشود و همچنین شامل بخش های مختلفی مانند، سالن ایرانشناسی، سالن سینمای کوچک، گذرگاه پیشینیان، تالار کهن، تالار آینه، نگار خانه اقوام، سالن نمایش، کتابخانه، سالن تشریفات، نگارخانه بوستان و راهروی فناوری اطلاعات میباشد که به طور خلاصه معرفی میکنیم.

ایرانشناسی در سالن میدان آزادی

بخشی از زیر زمین برج آزادی مخصوص آشنا کردن بازدیدکنندگان با فرهنگ و اقلیم استان های مختلف ایران به سالن ایرانشناسی میباشد که وسعت آن بیش از 1100 متر مربع میباشد و در کف آن نقشه ها و ماکت های بسیاری از جای جای ایران قرار داده شده است، گردشگران و بازدید کنندگان برج آزادی می توانند به وسیله یک نوار نقاله بر روی این نقشه حرکت کرده و با تماشای طرح ها و ماکت ها تا حد زیاد با اقلیم، فرهنگ و تاریخچه استان های کشورمان آشنا شوند.یکی دیگر از جاذبه هایی که در سالن ایرانشناسی وجود دارد م آبنما، 4 آکواریوم دیواری و صفحه نمایش های متعدد میباشند.

تماشای فیلم در سینمای میدان آزادی

بنیاد فرهنگی هنری رودکی که در حال حاضر رسیدگی به امور برج آزادی را بر عهده دارد حدود 9 سال پیش سینمای سیمولیشنی را در  برج آزادی افتتاح کرد که 51 صندلی دارد و تمامی این صندلی ها به جک های حرکتی مجهز شده اند که تماشگران به کمک این جک های حرکتی می توانند به هنگام تماشای فیلم تمامی حس های موجود در آن را درک کنند، البته هنوز از این سینمای پیشرفته استفاده نمی شود ولی قرار است که در آینده ای نزدیک از آن برای نمایش مناظر طبیعی ایران استفاده شود.همچنین  سینمای کوچک برج آزادی در مجاورت سالن ایرانشناسی و در ضلع شرقی ورودی برج قرار گرفته است.

اولین بخش قابل بازدید

گردشگران پس از ورود به داخل برج آزادی  از اولین چیزی  که دیدن میکنند گذر گاه پیشنیان میباشد ، این قسمت که حدود 170 متر مربع مساحت دارد در واقع راهروی ورودی زیر زمین بوده و با در های سنگی که دارد حس کنجکاوی بازدید کنندگان را بر می انگیزد.همچنین که گذرگاه پیشینیان موزه ای از آثار هنری و اشیاء تاریخی می باشد که دارای 4 ویترین دیواری مملوء از اشیاء و سنگ های قدیمی است، به طور کلی باید بدانید این بخش و همچنین تالار کهن به منظور نمایش آثار ملی و تاریخی ایران در برج آزادی در نظر گرفته شده اند.

نماد های سرزمین ایران در تالار کهن میدان آزادی

تالار کهن، فضایی 346 متری است که دارای 15 ویترین مجزا می باشد، در این ویترین ها عروسک ها و نماد هایی از سرزمین ایران نگهداری می شود تا بازدید کنندگان برج آزادی با ابعاد مختلف فرهنگ و همچنین تاریخ کشورمان آشنا شوند. 

تالار های پوشیده از آینه

در کنار تالار کهن، سالنی بسیار زیبا به اسم تالار آینه وجود دارد که مساحت آن حدود 300 متر مربع می باشد، در این تالار 12 غرفه قرار گرفته است  که هر یک از آن ها محل نمایش نماد هایی از اقتصاد، کشاورزی، دریای خزر و غیره هستند.دیواره کناری غرفه های موجود در این تالار با آینه پوشیده شده است و به همین دلیل غرفه ها نما و جلوه بسیار زیبایی دارند،  البته نور پردازی های موجود در تالار آینه نیز به زیبایی این غرفه ها اضافه کرده است.

نگارخانه اقوام

نگارخانه اقوام راهرویی دایره ای شکل  است که شامل 8 ویترین می باشد که در هر یک از آن ها آثاری از صنایع دستی نقاط مختلف ایران وجود دارد، همچنین طراحی و شکل کلی این سالن به گونه ای است که بازدید کنندگان ناخودآگاه به سمت سالن نمایش هدایت می شوند.

اجرای نمایش و تئاتر در میدان آزادی

یکی از مهمترین بخش های موجود در داخل برج آزادی سالنی با ظرفیت 300 نفر است که حدود هجده سکو برای اجرای نمایش ها و تئاتر های گوناگون دارد، سقف این سالن کاملاً شیشه ای میباشد و در پشت شیشه نیز یک نقاشی بسیار زیبا از مرداب انزلی قرار دارد که نمای بسیار زیبایی را در سالن آزادی دارد.

کتابخانه میدان آزادی

در قسمت شمالی نگاخانه اقوام واقع در زیر زمین برج آزادی کتابخانه ای با ظرفیت 15 هزار جلد کتاب قرار دارد، که در حال حاضر بیش از 11 هزار جلد کتاب مرجع در آن نگهداری می شود، همچنین کتاب های موجود در این کتابخانه موضوعات مختلفی مانند تاریخ، ادبیات، معماری و زبان شناسی دارند.

برگذاری مجالس در میدان آزادی

این سالن با مساحتی حدود 210 متر مربع میزبان مجلس های مهم و مهمان های ویژه می باشد، یکی از بارز ترین ویژگی های سالن تشریفات  طراحی بسیار زیبای سقف آن میباشد، البته  سقف سالن تشریفات از جنس بتن سفید بوده و نقوش تیشه ای بسیار منحصر به فردی بر روی آن وجود دارد.

نگارخانه بوستان

نگارخانه بوستان با مساحتی حدود 200 متر در کنار کتابخانه برج آزادی قرار گرفته، و وجود یک آب نمای بسیار زیبا، معماری ویژه، نور پردازی های حرفه ای و فضای مدرن در این نگارخانه، این بخش را به محل مناسبی برای برگزاری انواع نمایشگاه های هنری تبدیل کرده است. همچنین در طبقه زیرین برج میدان آزادی فضایی به نام پایگاه دانستنی ها یا راهروی فناوری معاصر وجود دارد که به شکل دو سالن قرینه طراحی شده است و معماری این سالن ها  تلفیقی از سبک های هنری ایران باستان و همچنین هنر مدرن می باشد، گردشگران تور تهران با مراجعه به این بخش از برج آزادی می توانند از ربات پیانیست و روبات پاسخگو دیدن کنند.

حقایق جالب در رابطه با میدان آزادی تهران

قرار بود که ارتفاع برج میدان آزادی بیش از 45 متر باشد اما به دلیل قرار گرفتن این برج در نزدیکی فرودگاه بین المللی مهر آباد اینکار امکان پذیر نبود. برج میدان آزادی در مجموع دارای دو آسانسور می باشد که آسانسور اول تا طبقه دوم و آسانسور دوم تا بالاترین نقطه برج آزادی می رود، علت تعویض آسانسور ها در طول مسیر نیز شکل ظاهری سازه می باشد. برج میدان آزادی در زمان انقلاب و مبارزات مردم به محلی برای تجمع آن ها تبدیل شده بود و به همین جهت نیز نام آن پس از انقلاب به آزادی تغییر کرد. همچنین امروزه  برج میدان آزادی محلی برای برگزاری جشن های ملی و تجمع های اجتماعی مرتبط با پیروزی انقلاب نظر جشن 22 بهمن به شمار می آید. نگهداری از برج میدان آزادی پس از انقلاب به عهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بود و در حال حاضر نیز این وظیفه به عهده بنیاد فرهنگی رودکی می باشد. قسمت اصلی برج میدان آزادی یعنی طبقه زیر زمین حدود 3 سال پس از افتتاح این برج یعنی سال 1353 هجری شمسی با هدف تأسیس موزه ای در رابطه با انقلاب سفید در عمق تقریباً 15 متری از سطح زمین ساخته شد و بسیاری از مراجع معتبر روز 26 دی ماه سال 1350 را به اشتباه تاریخ افتتاح برج میدان آزادی اعلام کرده اند در حالی که این اطلاعات غلط بوده و 26 دی ماه تنها تاریخ واگذاری برج آزادی به وزرات فرهنگ و هنر (وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پیش از انقلاب) می باشد.برج میدان آزادی تنها پس از گذشت چند ماه از تاریخ افتتاحش در لیست آثار ملی ایران ثبت گردید. جشن افتتاحیه برج میدان آزادی با حضور بیش از سه هزار مهمان و در نهایت شکوه برگزار شده و در این جشن برای نخستین بار از منشور حقوق بشر کوروش بزرگ، پرده برداری کردند.در ساخت برج میدان آزادی بیش از 46 هزار قطعه سنگ به کار رفته است.گردشگران تور تهران برای دسترسی به بام برج میدان آزادی می توانند از پله هایی که بدین منظور در برج وجود دارد استفاده کنند، باید بدانید که تعداد این پله ها حدود 286 عدد است.امروز برج میدان آزادی در حال تخریب بوده و از سال 1392 نهاد های مربوطه، مسئولیت نگهداری و حفاظت از این سازه ارزشمند و نمادین را به یکدیگر واگذار می کنند، همین امر باعث شده است که برج وضعیت نگران کننده ای داشته باشد.طبقه زیرزمین ورودی برج میدان آزادی محسوب می شود و درب آن حدود 5 متر پایین تر از سطح زمین واقع شده است.در هنگام شب و مراسم های مختلف نورپردازی های بسیار زیبایی بر روی برج میدان آزادی انجام می شود که نمای بسیاری زیبایی به این سازه می بخشد.

دسترسی به میدان آزادی

میدان آزادی به دلیل موقعیت مکانی که دارد به راحتی قابل دسترسی بوده و گردشگران می توانند به سادگی خود را از طریق مترو، اتوبوس، تاکسی و خودروهای شخصی به این برج برسانند:مترو:یکی از راحت ترین راه های دسترسی به میدان آزادی استفاده از مترو می باشد، گردشگران باید بدانند که نزدیک ترین ایستگاه به این برج، ایستگاه میدان آزادی است. همچنین  برای رفتن به ایستگاه میدان آزادی باید از خط 4 متروی تهران استفاده کنید.اتوبوس :اتوبوس های بسیاری در سطح شهر تهران وجود دارد که مقصد آن ها پایانه آزادی می باشد و افراد می توانند با استفاده از آن ها خود را به میدان برسانند.تاکسی: در کنار محوطه میدان دو پایانه تاکسیرانی وجود دارد که گردشگران می توانند با استفاده از تاکسی های این پایانه هابه میدان آزادی بروند.خودروی شخصی :افرادی که قصد دارند با استفاده از خودروی شخصی به میدان آزادی بروید بسته به محل اقامتتان می توانید یکی از راه های منتهی به این برج را که عبارتند از بزرگراه محمد علی جناح (در ضلع شمالی)، خیابان آزادی (در ضلع شرقی)، بزرگراه آیت الله سعیدی (در ضلع جنوبی) و بزرگراه لشگری (در ضلع غربی) برای رسیدن به میدان آزادی تهران انتخاب کنید. با توجه ترافیک و مشکلات پارک کردن خودرو توصیه ما به گردشگران استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی می باشد البته  در نزدیکی میدان آزادی پارکینگ عمومی وجود دارد.

اطلاعات بازدید از میدان آزادی تهران

اگر قصد بازدید از محوطه میدان آزادی تهران را دارید می توانید در هر ساعت از شبانه روز به این مکان مراجعه کنید، اما برای بازدید از داخل برج میدان آزادی گردشگران تور تهران می توانند در تمامی روز های هفته بجز شنبه ها از ساعت 9:00 صبح تا 6:00 عصر به بازدید از این برج بروند همچنین مجموعه آزادی در روز های جمعه از ساعت 10:00 صبح تا 6:00 عصر پذیرای بازدیدکنندگان خود می باشد.
4.9/5 - (31 امتیاز)

نظر

 • پریسا صالحی
  18 , 05 , 1401 در 11:08 ق.ظ

  😍عالی بود شناختم نسبت ب این مکان بیشتر شد

 • ندا
  21 , 05 , 1401 در 0:03 ق.ظ

  برج آزادی خیلی قشنگ و امکانات جذابی ام داره
  خیلی ممنون از اطلاعات خوب و سایت خوبتون

 • هما
  21 , 05 , 1401 در 0:06 ق.ظ

  کتابخونه میدان ازادی از چه ساعت و تا چه ساعتی بازه؟

افزودن دیدگاه