کمیسیون املاک / نحوه محاسبه انواع کمیسیون خرید و فروش و اجاره املاک سال 1403 + سوالات متداول ☑

نحوه محاسبه انواع کمیسیون املاک

کلمات پر جستجو : کمیسیون املاک ، محاسبه کمیسیون املاک ، نرخ جدید کمیسیون املاک ، درصد کمیسیون املاک ، بخشنامه جدید کمیسیون املاک ، محاسبه آنلاین کمیسیون املاک ، محاسبه آنلاین کمیسیون املاک تهران ، برنامه محاسبه کمیسیون املاک ، کمیسیون املاک اجاره ، کمیسیون املاک اتحادیه ، کمیسیون املاک آنلاین ، کمیسیون املاک اسلامشهر ، کمیسیون املاک برای اجاره ، کمیسیون املاک برای تمدید اجاره ، کمیسیون املاک برای مشارکت در ساخت ، کمیسیون املاک برای خرید ملک ، کمیسیون املاک برای فسخ قرارداد ، کمیسیون املاک با کد رهگیری ، کمیسیون املاک پرند ، کمیسیون املاک پردیس ، کمیسیون املاک پیش فروش ، کمیسیون املاک پاکدشت ، حق کمیسیون املاک پردیس ، حق کمیسیون املاک پاکدشت ، اگر کمیسیون املاک پرداخت نشود ، محاسبه کمیسیون املاک پاکدشت 

کمیسیون املاک چیست ؟ چرا در املاک کمیسیون پرداخت میکنیم ؟

در هر صنف و صنعتی افراد در قبال دریافت هزینه ، خدمات خود را اراِه میکنند . از کاگران زحمت کش صنعت ساختمان گرفته تا طراحان دکوراسیون و کلید ساز سر کوچه ، بابت خدماتی که ارائه میدهند از شما دستمزد دریافت میکنند . 

 

در بعضی از خدمات شما مبلغ ثبت شده ای را به شرکت مادر پرداخت میکنید و سیستم حسابداری شرکت ، پس از کسر کمیسیون خود {حق معرفی ، هزینه های مصرفی ، برندینگ و …} دستمزد را پرداخت میکند .

 

پس در مبحث هزینه دستمزد تنها نوع پرداخت آنها متفاوت است و نمیتوان گفت شخصی در یک حرفه بابت زحمتی که برایتان میکشد ، هزینه ای دریافت نمیکند .

 

 

هزینه دستمزد مشاور ، مدیر ، سرپرست تا نیروهای خدماتی و هزینه های مصرفی در دفتر دپارتمان املاک همگی از کمیسیونی که خریدار و فروشنده پرداخت میکنند تامین میشود .

 

 

 بنابراین پرداخت کمیسیون وظیفه خریدار و فروشنده و دریافت حق مشاور املاک است .

کلمات پر جستجو : پرداخت کمیسیون املاک ، کمیسیون املاک تهران ، کمیسیون املاک تجاری ، کمیسیون املاک تهران ۱۴۰۱ ، کمیسیون توافقی املاک ، کمیسیون تخصصی املاک کشور ، کمیسیون املاک جهت اجاره ، کمیسیون املاک جدید ، محاسبه کمیسیون املاک جدید ، حق کمیسیون جدید املاک ، جدول کمیسیون املاک ، جدیدترین نرخ کمیسیون املاک ، جدول نرخ کمیسیون املاک ، جدول حق کمیسیون املاک ، کمیسیون املاک چقدر است ،کمیسیون املاک چند درصد است ، کمیسیون املاک چه زمانی پرداخت میشود ، کمیسیون املاک یعنی چه ، چگونگی محاسبه کمیسیون املاک ، چرتکه محاسبه کمیسیون املاک ، حق کمیسیون املاک چیست ، کمیسیون املاک حق ، کمیسیون املاک چگونه حساب میشود ، کمیسیون املاک ماشین حساب ، حق کمیسیون املاک ، حق کمیسیون املاک برای اجاره 

نحوه محاسبه کمیسیون املاک طبق تبصره جدید

همانطور که در بالا هم به آن اشاره کردم دستمزد مشاور املاک به شکل کمیسیون توسط خریدار و فروشنده پرداخت میشود .

 

 

مبلغ کمیسیون بر طبق نرخ اتحادیه املاک هر استان بعلاوه 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده دریافت میشود . لازم به ذکر است که عرف کمیسیون املاک در همه مناطق 22 گانه شهر تهران و شهرستان های شمیرانات ، ری ، شهریار ، اسلامشهر ، بهارستان ، ملارد ، پاکدشت ، رباط کریم ، ورامین ، قرچک ، پردیس ، دماوند ، پیشوا و فیروزکوه یکسان است .

 

 

عمده مشکلات مشتریان و مدیران املاک پس از عقد قرارداد بر سر مبلغ کمیسیون است زیرا مشاور قبل از انجام کار بر مبلغ کمیسیون توافق نمیکنند .

 

 

در بعضی موارد نیز مشاور یا مدیر قرار داد بر حق خود قانع نیستند و با ارائه پیشنهاد های وسوسه کننده به فروشنده مانند فروش ملک به قیمت بالاتر و … پس از قرارداد از فروشنده طلب مبالغ نامتعارف میکنند .

 

 

پس بهتر است که برای رهایی از دست چنین مشکلاتی پس از انجام معاملات ملکی ،  این مطلب را تا انتها مطالعه کنید و با نحوه محاسبه کمیسیون املاک طبق تبصره جدید آشنا شوید .  

انواع حق کمیسیون املاک مسکونی ، تجاری و اداری

به طور کلی مبلغ حق کمیسیون املاک در انواع معاملات ملکی قابل دریافت از طرفین می باشد و در هر معامله بسته به نوع آن و ارزش ملک مورد معامله ونیز شهری که در آن قرارداد جاری شده متفاوت است.

 

 

بنابراین حق کمیسیون املاک دارای انواع مختلفی است که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت . همانطور که در بالا نیز به آن اشاره کردیم مبلغ حق کمیسیون به نوعی درآمد مشاورین و دفاتر املاک می باشد بنابراین نقشه تعداد معاملات انجام شده و ارزش املاک تحت معامله بیشتر باشد درآمد مشاوران نیز افزایش خواهد یافت.

 

 

مبلغ کمیسیون املاک و نحوه دریافت آن در معاملات مختلف ملکی مانند خرید و فروش یا رهن و اجاره ،متفاوت است و شامل چندین و کمیسیون میشود .

 

 

انواع کمیسیون املاک عبارتند از:

 

 

 

کمیسیون خرید و فروش املاک مسکونی تجاری و اداری

 

 کمیسیون رهن کامل املاک مسکونی تجاری و اداری

 

 کمیسیون رهن و اجاره املاک مسکونی تجاری و اداری

 

 کمیسیون قرارداد مشارکت در ساخت

 

 کمیسیون معاوضه و تهاتر ملک

 

 حق کمیسیون مشاوران در صورت فسخ قرارداد

 

 

 طریقه محاسبه انواع حق کمیسیون بر اساس فرمولی مشخص س انجام می شود که به ارزش ملک و نوع معامله ای که انجام شده بستگی دارد ، بنابراین چگونگی تعیین کمیسیون و میزان مبلغ آن متفاوت می باشد . 

کمیسیون املاک

نحوه محاسبه حق کمیسیون خرید املاک سال 1401

حق کمیسیون خرید املاک طبق آخرین بخشنامه اتحادیه املاک در سال 1401 میزان پنج دهم ( نیم ) درصد از مبلغ ثمن معامله برای املاک  تا ارزش 500 میلیون تومان است .

 

 

در صورتی که ارزش ملک بالاتر از 500 میلیون تومان باشد مبلغ دو و نیم دهم (0.25) درصد از مازاد 500 میلیون به مبلغ قبلی اضافه میشود .

 

 

حال مبلغ بدست آمده بعلاوه 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده میشود و مبلغ نهایی به دست می آید که باید از هر کدام از طرفین معامله دریافت شود .

 

 

لازم به ذکر است که فرمول محاسبه مبلغ کمیسیون املاک مسکونی ، تجاری و اداری کاملا یکسان میباشد . برای درک بهتر این موضوع تصمیم دارم تا چند مثال برای شما بزنم :

 

 

 

فرض کنید که یک ملک مسکونی به ارزش 300 میلیون تومان خریداری کرده ایم . حق کمیسیون این ملک طبق عرف اتحادیه با فرمول زیر بدست میآید : 

 

300.000.000 * 0.5% = 1.500.000

1.500.000 * 9% = 135.000 محاسبه 9% مایات ارزش افزوده

1.500.000 + 135.000 =1.635.000 مبلغ کمیسیون از هر طرف

 

یا در مثالی دیگر فرض کنید که یک ملک به ارزش 1 میلیارد و 100 میلیون تومان خرید کرده ایم ، در این صورت مبلغ کمیسیون طرفین به شکل زیر محاسبه میشود :

 

 

500.000.000 * 0.5% = 2.500.000 کمیسیون تا 500 میلیون

600.000.000 * 0.25 = 1.500.000 کمیسیون 600 میلیون الباقی

 4.000.000 * 9% = 360.000 تومان محاسبه 9% مالیات ارزش افزوده

4.000.000 + 360.000 = 4.360.000 تومان مبلغ کمیسیون از هر طرف

 

نحوه محاسبه کمیسیون رهن کامل املاک

برای محاسبه دقیق کمیسیون قرارداد رهن کامل املاک ، ابتدا باید مبلغ رهن کامل را به اجاره تبدیل کنیم و سپس مبلغ اجاره بدست آمده را در 25 درصد ضرب کنیم و مبلغ نهایی را با 9% درصد مالیات بر ارزش افزوده جمع کنیم تا مبلغ کمیسیون دریافتی از هر طرف مشخص شود . برای تبدیل مبلغ رهن به اجاره به ازای هر 1 میلیون ، 30 هزار تومان در نظر گرفته میشود . فراموش نکنید که در باب کمیسیون رهن نیز فرمول محاسبه برای املاک مسکونی ، تجاری و اداری یکسان است . برای مثال :

 

اگر مبلغ رهن کامل ملکی 100میلیون تومان باشد ، کمیسیون املاک آن به شرح زیر محاسبه میشود :

 100 * 30.000 = 3.000.000 مبلغ تبدیل شده رهن به اجاره

3.000.000 * 25% = 750.000 تومان مبلغ کمیسیون

750.000 * 9% = 67.500 تومان مبلغ مالیات ارزش افزوده

750.000 + 675.600 = 817.500 تومان مبلغ کمیسیون از هر طرف 

 

طریقه محاسبه حق کمیسیون اجاره املاک در سال 1401

نحوه محاسبه کمیسیون املاک برای قرارداد اجاره هم مانند محاسبه رهن کامل است با این تفاوت که ابتدا مبلغ ودیعه را به اجاره تبدیل میکنیم ، سپس مبلغ بدست آمده را با مبلغ اجاره جمع کرده و در 25 درصد ضرب میکنیم .

 

عدد حاصل مبلغ کمیسیون است که باید با 9% مالیات ارزش افزوده جمع شود تا مبلغ کمیسیون طرفین تعیین شود .

 

در کمیسیون اجاره نیز فرمول محاسبه برای املاک مسکونی ، صنعتی و اداری یکسان است . برای درک بهتر موضوع مثال زیر را با دقت و تا انتها مطالعه کنید :

 

 

 

مبلغ ودیعه یک ملک 80 میلیون و اجاره بهای ماهیانه آن 500 هزارتومان است . کمیسیون قرارداد اجاره این ملک به شرح زیر محاسبه میشود : 

 

 

80 * 30.000 = 2.400.000 مبلغ تبدیل ودیعه به اجاره

2.400.000 + 500.000 = 2.900.000 مبلغ کل اجاره

2.900.000 * 25% = 725.000 تومان مبلغ کمیسیون

725.000 * 9% = 65.250 تومان مبلغ مالیات ارزش افزوده

725.000 + 65.250 = 790.250 تومان مبلغ کمیسیون از هر طرف

حق کمیسیون املاک در صورت فسخ قرارداد / تکلیف مشاور چیست ؟

فسخ قرارداد املاک زمانی رخ میدهد که یکی از طرفین یا هر دو طرف معامله ، بنا به دلایلی تمایل به ادامه همکاری و قرارداد نداشته باشند و تصمیم به اتمام قرارداد بگیرند .

 

 

در صورت رخ دادن چنین اتفاقی ، دریافت کمیسیون حق مشاور و بنگاه املاک میباشد و هیچکدام از طرفین امکان نادیده گرفتن حق الزحمه مشاور را نخواهند داشت .

 

 

به عبارت دیگر اگر شخص مشاور نقشی در فسخ قرارداد نداشته باشد ، طرفین موظف به پرداخت کمیسیون هستند .

 

 

به بیان دیگر پس از عقد قرارداد هیچگونه تغییر در متن قرارداد ، هزینه ها و کمیسیون مشاور اتفاق نمیافتد و طرفین نمیتوانند مدعی عودت تمامی یا بخشی از مبلغ کمیسیون باشند . 

کلمات پر جستجو : کمیسیون املاک فروش ، کمیسیون فروش املاک تهران ، کمیسیون املاک برای فروش ، کمیسیون املاک قولنامه ای ، کمیسیون املاک در قرارداد مشارکت ، لیست کمیسیون املاک ، کمیسیون املاک محاسبه ، کمیسیون املاک مشارکت در ساخت ، کمیسیون املاک مشارکت ، کمیسیون املاک مسکن ، کمیسیون املاک ملارد ، کمیسیون املاک نسیم شهر ، کمیسیون املاک نرخ ، کمیسیون مشاوران املاک نصف شد ، محاسبه کمیسیون املاک نسیم شهر ، محاسبه کمیسیون املاک نرم افزار ، کمیسیون رهن و اجاره املاک ، محاسبه حق کمیسیون اجاره آپارتمان و املاک ، کمیسیون نقل و انتقال املاک ، محاسبه آنلاین کمیسیون و حق الزحمه املاک و بنگاه ، کمیسیون خرید و فروش املاک تهران ، کمیسیون خرید و فروش معاملات املاک ، حق کمیسیون املاک یک درصد ، کمیسیون یک درصد املاک ، کمیسیون املاک 1400

حق کمیسیون املاک قرارداد مشارکت در ساخت

در بحث قرارداد مشارکت در ساخت و دریافت مبلغ کمیسیون این نوع قرارداد باید گفت که عرف املاک میزان 0.2 % از مبلغ ثمن معامله از هر طرف است اما از آنجایی که فاکتور های بسیاری در انجام عملیات مشارکت در ساخت وجود دارند ، این مبلغ متغیر است ! 

 

برای مثال همیشه سازندگان به دنبال املاک کلنگی و زمین برای ساخت آپارتمان میگردند و در اکثر موارد هزینه های کمیسیون املاک را متقبل میشوند .

 

 

از آنجایی که پرداختن به مسئله کمیسیون قرارداد مشارکت در ساخت نیاز به مطالب بیشتری دارد ، تصمیم گرفتم تا بزودی در قالب مقالات جدید به این موضوع بپردازم .

 

 

امیدوارم که بطور کامل در این مطلب با انواع کمیسیون املاک و نحوه محاسبه آنها آشنا شده باشید . در صورتی که نظر ، پیشنهاد و یا سوالی داشتید از قسمت دیدگاه ها با ما در میان بگذارید .

کلمات پر جستجو : کمیسیون املاک خرید و فروش ، محاسبه کمیسیون املاک خرید ، کمیسیون بنگاه املاک خرید ، نرخ کمیسیون املاک خانه ، کمیسیون بنگاه املاک برای خرید ، تعرفه کمیسیون خرید و فروش املاک ، کمیسیون املاک در تهران ، کمیسیون املاک در اجاره ، کمیسیون املاک در تهاتر ، کمیسیون املاک رهن و اجاره ، محاسبه کمیسیون املاک رهن و اجاره ، کمیسیون املاک بابت رهن ، کمیسیون املاک زمین ، کمیسیون املاک سال ۱۴۰۱ ، کمیسیون املاک شهرستان ، کمیسیون املاک شهریار ، کمیسیون املاک شهرقدس ، کمیسیون املاک شهر ری ، کمیسیون املاک در صورت فسخ ، کمیسیون املاک در صورت فسخ قرارداد ، حق کمیسیون املاک در صورت فسخ قرارداد ، کمیسیون املاک طبق تعرفه اتحادیه ، طرفه کمیسیون املاک ، عرف کمیسیون املاک ، کمیسیون غیر قانونی املاک 

میدونستید میتونید با ثبت دیدگاهتون مقاله را تکمیل کنید ؟

4.7/5 - (350 امتیاز)

نظر

 • یعقوب بستامی
  8 , 04 , 1401 در 3:54 ب.ظ

  بسیار کاربردی و عالی بود

 • یعقوب بستامی
  8 , 04 , 1401 در 3:57 ب.ظ

  بسیار عالی و کاربردی

 • علی غفرانی
  8 , 04 , 1401 در 3:57 ب.ظ

  کمیسیون جنجال همیشکی مشاور و مالک،خیلی عالی بود ممنون😄

 • موسی کولی بالی
  8 , 04 , 1401 در 3:59 ب.ظ

  عالی و کاربردی بود،دست گرداونده ها درد نکنه

 • زهرا سادات
  8 , 04 , 1401 در 4:00 ب.ظ

  ممنون بابت مطالب کاربردی در مورد کمیسیون و نحوه محاسبش

 • Mina
  8 , 04 , 1401 در 10:17 ب.ظ

  ممنون از مطالب خوبتون

 • باقری
  8 , 04 , 1401 در 10:18 ب.ظ

  چقدر خوب و دقیق توضیح دادید ممنون

 • پیروزنیا مشاور
  8 , 04 , 1401 در 10:19 ب.ظ

  همینکه اطلاعاتش کپی از سایت های دیگر نبود خودش نشان از حسن انجام کار داره 🙏🏻💚

 • افشار
  8 , 04 , 1401 در 10:20 ب.ظ

  کمیسیون یک واحد تقریبا چهار میلیاردی چقدر میشه؟

 • گودرزی
  8 , 04 , 1401 در 10:21 ب.ظ

  مثال های دقیقی داشتید کامل متوجه شدم ممنونم

 • خانم صمدی
  8 , 04 , 1401 در 10:22 ب.ظ

  سلام و عرض ادب
  من یک خانه در جنوب تهران به قیمت ۱۵۰ میلیون رهن کامل کرده ام
  میخواستم بدانم هزینه کمیسیون بنگاه چقدر می‌شود ؟؟؟

 • شکوری
  8 , 04 , 1401 در 10:23 ب.ظ

  کمیسیون تمدید اجاره نامه چقدر میشه؟

 • Alamdari
  8 , 04 , 1401 در 10:23 ب.ظ

  Mablagh comition moamele 3 milaiard cheghadre ???

 • عیسی سماواتی
  8 , 04 , 1401 در 10:25 ب.ظ

  خدا خیرتون بوده خیلی وقت بود دنبال یه آموزش صحیح بودم

 • مارال علوی
  8 , 04 , 1401 در 10:27 ب.ظ

  خدایااااا ممنونم ازتون ۰۲۱هوم
  واقعاً هیچوقت نمیتونستم بفهمم این موضوع رو

 • جهانگیرنیساری
  24 , 05 , 1401 در 5:07 ب.ظ

  درودضمن تشکرازسایت مفیدتون خواستم بدونم اگردونفریعنی موجرومستاجرخودشان دربیرون ازبنگاه توافق کرده باشن فقط جهت تنظیم قراردادبه یک بنگاه مراجعه کنندچقدربایدکمسیون بدهندآیابازطبق تعرفه است یاکمترچون خودشان توافق کرده اند؟

  • حیدر
   26 , 04 , 1402 در 3:09 ق.ظ

   سلام ۵۰تومن۰ودی۰۱۷۰۰۰۰۰کرای۰کمسیونش۰چقدر۰می۰شه

 • املاک نیل
  11 , 08 , 1401 در 5:36 ب.ظ

  مشاورین املاکی که در زمینه اجاره باغ ویلا فعالیت میکنند,به این نکته توجه کنند که کمیسیون باغ ویلا

  یک سوم و همانند املاک تجاری محاسبه میشود

 • محمد
  8 , 05 , 1402 در 11:25 ب.ظ

  من یک واحد۸۵ درنسیم شهراجاره کردم
  با۵۰میلیون ودیعه واجاره بها۵.۵۰۰ بفرمائید کمسیون بنگاه چقدر باید پرداخت کنم
  قبلا از همکاری شما تشکر میکنم

افزودن دیدگاه