آشنایی کامل با مناطق و محله های تهران / همه چیز در مورد پایتخت ایران ☑

دانلود نقشه با کیفیت تهران

کلید واژه های پر جستوجو : تهران ، تهران چند منطقه دارد ، تهران چند کیلومتر است ، تهران چند شهرستان دارد ، نقشه مترو تهران ، نقشه تهران ، جاهای دیدنی تهران ، جاهای تفریحی تهران ، جاهای گردشگری تهران ، تهران جنوب ، تهران جاهای دیدنی تهران ، جمعیت تهران ایران ، خط مترو تهران، خرید خانه در تهران ، کار در تهران ، استخدام در تهران ، تهران روی نقشه ایران ، تهران طرح ترافیک ، تهران عکس ، تهران گردی ، تهران گردی نوروز، تهران گردی کجا بریم ، تهران کجا بریم ، تهران کجای ایران است ، نقشه استان تهران ، اجاره تهران ، ۰۲۱ تهران ، تهران هوم  ، تهران هوشمند

پس از سالها فعالیت در عرصه صنعت ساختمان ، تصمیم گرفتیم تا لیست کامل خدمات و محصولات املاک و ساختمان را در تمامی شهر ها ، مناطق و محله های تهران ارائه دهیم و با تکیه بر دانش و تجربه این سال ها ، بعنوان اولین و بزرگترین پلتفرم خدمات و محصولات املاک و ساختمان ، راه را برای معرفی متخصصین ، تولید کنندگان و تامین کنندگان مواد ، مصالح و کالای خانه و ساختمان هموار کنیم .


امروز قصد داریم تا به طور کامل شما را با استان تهران به عنوان پایتخت ایران ، آشنا کنیم .این مقاله تمامی اطلاعات مورد نیاز شما را برای شناخت کافی از تهران در اختیارتان قرار میدهد .


 همچنین این مطلب یکی از صدها مقاله پروژه دانشنامه ۰۲۱ هوم است که در آن قرار است با تک تک محله های تهران ، خدمات و محصولات املاک و ساختمان آشنا شوید پس تا انتهای این مطلب با من همراه باشید و در آخر نظرات ، تجربیات  و سوالات خود را در بخش دیدگاه ها با ما در میان بگذارید .

پایتخت ایران / آشنایی کامل با استان تهران ، مناطق و محله ها

تهران، مرکز استان تهران و شهرستان تهران و پایتخت ایران زمین و پرجمعیت ترین شهر ایران است.

تهران رتبه بیست و چهارم پرجمعیت ترین شهر در پرجمعیت ترین شهرهای باختر آسیا را دارد و در بین کلان شهرهای پرجمعیت خاورمیانه ، تهران جزو دومین کلانشهر است.

جمعیت تهران حدوداً بیش از ٨،۶٩٣،٧٠۶ می باشد ، تهران مرکز استان تهران و شهرستان تهران و پایتخت ایران زمین و پرجمعیت ترین شهر ایران است.

تهران رتبه بیست و چهارم پرجمعیت ترین شهر در پرجمعیت ترین شهرهای باختر آسیا را دارد و در بین کلان شهرهای پرجمعیت خاورمیانه، تهران جزو دومین کلانشهر است.

جمعیت تهران حدوداً بیش از ٨،۶٩٣،٧٠۶ تن تخمین زده می شود.استان تهران با وسعتی حدود ١٨٨١۴ کیلومتر مربع بین٣۴ تا ٣۶.۵ درجه عرض شمالی و ۵٠ تا ۵٣ درجه طول شرقی واقع شده است.تهران پایتخت ایران یکی از پر رفت و آمد ترین و بزرگترین شهرهای کشور است که به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی در شمال و جنوب خود دارای آب و هوایی متفاوت است.

ناهمواری های طبیعی تهران به دو ناحیه دشتی و کوهپایه البرز تقسیم می شود که ارتفاع الان شهر تهران از ٩٠٠ تا ١٨٠٠ متری از سطح آب دریا امتداد یافته است.

 با این وجود می توانیم بگوییم که تهران دارای آب و هوای نیمه خشک است. این استان از شمال به استان مازندران،از جنوب به استان قم،از جنوب غربی به استان مرکزی،از غرب به استان البرز و از شرق به استان سمنان محدود میشود.

تخمین زده می شود استان تهران با وسعتی حدود ١٨٨١۴ کیلومتر مربع بین٣۴ تا ٣۶.۵ درجه عرض شمالی و ۵٠ تا ۵٣ درجه طول شرقی واقع شده است.

تهران پایتخت ایران یکی از پر رفت و آمد ترین و بزرگترین شهرهای کشور است که به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی در شمال و جنوب خود دارای آب و هوایی متفاوت است.

ناهمواری های طبیعی تهران به دو ناحیه دشتی و کوهپایه البرز تقسیم می شود که ارتفاع الان شهر تهران از ٩٠٠ تا ١٨٠٠ متری از سطح آب دریا امتداد یافته است.

 

با این وجود می توانیم بگوییم که تهران دارای آب و هوای نیمه خشک است.

این استان از شمال به استان مازندران ، از جنوب به استان قم ، از جنوب غربی به استان مرکزی ، از غرب به استان البرز و از شرق به استان سمنان محدود میشود.

کلید واژه های پر جستوجو : املاک تهران ، سایت املاک تهران ، مشاور املاک تهران ، املاک تهران اجاره ، املاک تهران اینستاگرام ، املاک تهران اتحادیه ، املاک تهران افسریه ، املاک تهران امام حسین ، املاک تهران اندیشه ، املاک تهران انلاین ، املاک تهران بی واسطه ، املاک تهران باغ فیض ، املاک تهران با قیمت ، املاک تهران بزرگ ،

منشا نام گذاری تهران کجاست ؟

تهران، مرکز استان تهران و شهرستان تهران و پایتخت ایران زمین و پرجمعیت ترین شهر ایران است.

 

تهران رتبه بیست و چهارم پرجمعیت ترین شهر در پرجمعیت ترین شهرهای باختر آسیا را دارد و در بین کلان شهرهای پرجمعیت خاورمیانه، تهران جزو دومین کلانشهر است.

 

 

جمعیت تهران حدوداً بیش از ٨،۶٩٣،٧٠۶ تن تخمین زده می شود.استان تهران با وسعتی حدود ١٨٨١۴ کیلومتر مربع بین٣۴ تا ٣۶.۵ درجه عرض شمالی و ۵٠ تا ۵٣ درجه طول شرقی واقع شده است.

 

تهران پایتخت ایران یکی از پر رفت و آمد ترین و بزرگترین شهرهای کشور است که به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی در شمال و جنوب خود دارای آب و هوایی متفاوت است.

 

ناهمواری های طبیعی تهران به دو ناحیه دشتی و کوهپایه البرز تقسیم می شود که ارتفاع الان شهر تهران از ٩٠٠ تا ١٨٠٠ متری از سطح آب دریا امتداد یافته است.

 

با این وجود می توانیم بگوییم که تهران دارای آب و هوای نیمه خشک است.

 

 

این استان از شمال به استان مازندران ، از جنوب به استان قم ، از جنوب غربی به استان مرکزی ، از غرب به استان البرز و از شرق به استان سمنان محدود میشود.

کلید واژه های پر جستوجو : لیست مشاورین املاک منطقه 10 تهران ، مشاورین املاک منطقه 12 تهران ، مشاورین املاک منطقه 10 تهران ، لیست مشاورین املاک منطقه 16 تهران ، مشاورین املاک منطقه 17 تهران ، لیست مشاورین املاک منطقه 13 تهران ، لیست مشاورین املاک منطقه 18 تهران ، املاک تهران منطقه 2 ، املاک تهران منطقه 20 ، املاک تهران منطقه 21 ، مشاور املاک 20 تهران ، قیمت املاک منطقه 22 تهران

چگونگی پایتخت شدن تهران

شهر تهران در زمان صفوی اهمیت بسیار زیادی پیدا کرد به دلیل دستور ساخت بناهای مهم شامل: حمام_ تکیه_ مدرسه خانوم و…. همچنین ساخت بازار بزرگ تهران.

 

 

بعد از سرنگونی حکومت صفوی تهران به دست افغان ها افتاد که بعدها با توجهات نادرشاه افشار تهران را از دست افغان ها گرفت.

 

 

شهر تهران در آن زمان یعنی بعد از حکومت صفویان بارها و بارها محل اقامت افراد مهم برای حکومت بود مورد توجه قرار می گرفت ، اینکه کریم خان زند اقداماتی را در تهران برای پایتخت شدن انجام داد.

 

او موفق نیز هم شد که تهران را به عنوان پایتخت برگزیند ، اما در نهایت به دلیل شرایط آب و هوایی و زیست محیطی مجبور شد پایتخت را از تهران به شیراز منتقل کند.

 

تا اینکه با روی کار آمدن آقا محمد خان قاجار پایه گذار سلطنت قاجاریه و بارها و بارها تلاش و جنگ او برای تصرف کردن تهران از دست خاندان زند توانست تهران را به عنوان پایتخت خود بخواند در آن زمان جمعیت تهران از ۲۰ هزار نفر بیشتر نبود و مناطق تهران بیشتر باغ و بستان بود.

 

از دلایلی که آقا محمد خان قاجار تهران را به عنوان پایتخت ایران برگزیده بود این بود که در آن زمان به خودکفایی و تولید اقتصادی تهران و نزدیکی آن به گرگان و نزدیکی آن به شهر ری اشاره می کرد.و خواستار پیشرفت قابل توجهی برای خاندان قاجار بود.

کلید واژه های پر جستوجو : املاک تهران بلوار ابوذر ، املاک تهران بلوار فردوس ، املاک تهران بریانک ، املاک تهران بلوار فردوس شرق ، املاک تهران بهار شمالی ، املاک تهران پیروزی ، املاک تهران پونک ، املاک تهران پرند ، املاک تهران پاسداران ، املاک تهران تلگرام ، املاک تهران تلفن ، املاک تجریش تهران ، گروه املاک تهران تلگرام ، املاک تهرانسر ، املاک تهرانسر شهرک دریا ، املاک تهرانسر بلوار یاس ، املاک تهرانسر اصلی ، املاک تهرانسر شرقی ، املاک تهرانسر غربی ، املاک تهرانسر خیابان باشگاه ، املاک تهران جنت اباد ، املاک تهران جنت آباد شمالی ، املاک تهران جردن ، املاک تهران جنت آباد جنوبی 

آشنایی کلی با شهر تهران پایتخت ایران زمین

تهران پایتخت ایران زمین،شهری که برای بیش از ۲۰۰ سال به عنوان پایتخت انتخاب شده است و بیشتر تصمیم های مهم اداری کشور در آن اجرا می‌شود.شهر تهران در فعالیت های صنعتی کشور نقش مهمی را ایفا می کند و به عنوان کانون اقتصاد ایران شناخته می شود.

 

 

با توجه به شرایط آب و هوای استان تهران تحت تاثیر رشته کوه البرز در شمال دشت کویر در جنوب و بادهای باران زا غربی که قرار دارد باعث شده تا در مناطق مختلف تهران آب و هوای مختلف ایجاد شود این استان دارای ۱۶ شهرستان ۴۵ شهر و ۷۸ دهستان است و به ۲۲ منطقه و ١٢٢ ناحیه شهری تقسیم شده است.

 

 

در تهران با توجه به جمعیت بالا  گروه‌های قومی گوناگونی در آن ساکن هستند اما جمعیت افراد خارجی و بیگانه نیز در این کلان شهر کم است.

 

 

 

اکثریت ساکنین پایتخت ایران، تهران با زبان فارسی با یکدیگر صحبت می‌کند و رسماً مسلمان و شیعه دوازده امامی هستند البته تهران شامل مذهب های دیگری مانند بهائیان زرتشتیان و مسیحیان و یهودیان نیز است . 

کلید واژه های پر جستوجو : جستجوی املاک تهران ، جستجوی مشاور املاک تهران ، املاک تهران چیتگر ، املاک چهاردانگه تهران ، املاک چهارخانه تهران ، املاک چهارباغ تهران ، املاک چیذر تهران ، املاک چیتگر تهران ، مشاور املاک چیتگر تهران ، مشاور املاک در چیتگر تهران ، املاک در چیتگر تهران ، املاک تهران حکیمیه ، املاک تهران حشمتیه ، املاک حومه تهران ، خرید املاک تهران ، خرید فایل املاک تهران ، خدمات املاک تهران ، املاک تهران دریاچه چیتگر ، املاک تهران در مرزداران ، املاک تهران در بلوار ابوذر ، املاک تهران رهن و اجاره 

معرفی کامل مناطق و محله های تهران

شهر تهران زمانی که به عنوان پایتخت ایران شناخته شد مساحتی حدود ۳ کیلومتر مربع داشت با گذشت زمان و تغییرات آب و هوایی و شرایط زندگی مردم و همچنین افزایش جمعیت باعث شد این شهر نیز افزایش مساحت داشته باشد.

 

 

 

برای اولین بار در سال ۱۳۴۷ شهر تهران به دلیل افزایش جمعیت ،مساحت خود را به طور چشمگیری افزایش داد یعنی به مساحت ۱۸۱ کیلومتر مربع رسید.

 

 

در آن زمان شهر تهران با چنین مساحتی حدودا به دوازده منطقه تقسیم شد.همچنین به این دلیل که تهران به عنوان پایتخت ایران شناخته شده بود روز به روز شاهد افزایش جمعیت در خود بود که در سال ۱۳۵۷ پس از انقلاب اسلامی ایران در دهه ۷۰ منطقه های دیگری به منطقه های تهران اضافه شد که در قسمت غربی تهران واقع شده اند که باعث شد امروزه شهر تهران دارای ۲۲ منطقه باشد. امروزه تهران شهری است در شمال ایران واقع در دامنه جنوبی رشته کوه البرز که دارای ۲۲ منطقه و ١٢٢ ناحیه و ٣٧٠ محله می باشد  و از لحاظ  جغرافیایی به 5 بخش شمال ، جنوب ، شرق ، غرب و مرکز تقسیم میشود که در ادامه به تفکیک هر منطقه و معرفی محله های آنها خواهیم پرداخت.

کلید واژه های پر جستوجو : املاک تهران زعفرانیه ، املاک تهران ستارخان ، املاک تهران سعادت اباد ، املاک تهران شمال ، املاک تهران شهرک غرب ، املاک تهران شهران ، املاک تهران شهر قدس ، املاک تهران طرشت ، املاک تهران غرب ، املاک غرب تهران منطقه 5 ، املاک غرب تهران منطقه 22 ، املاک تهران قیمت ، املاک تهران هوم ، املاک های تهران ، املاک یاب تهران ، املاک تهران منطقه 1 ، املاک تهران منطقه 11 ، لیست مشاورین املاک تهران منطقه 11 

مناطق شمال تهران

خوش آب و هوا ترین بخش تهران قسمت شمالی آن است که شامل مناطق 1 و 3 میشود .

 

هرچند که بعضی افراد منطقه 2 را نیز بعنوان مناطق شمال تهران در نظر میگیرند اما لازم بذکر است که این منطقه پس از طرح گسترش شهر تهران رونق گرفت و در آن زمان بعنوان غرب تهران شناخته میشد .

مناطق غرب تهران

شلوغترین بخش تهران که بعنوان قطب گردشگری پایتخت نیز شناخته میشود ، غرب آن است . غرب تهران شامل مناطق 2 ، 5 ، 21 ، 22 و منطقه 9 میشود .

 

 

البته عمده مکان های گردشگری این بخش در قسمت شمال غربی آن یعنی مناطق 2 ، 5 و 22 واقع شده و منطقه 9 و 21 بیشتر شامل بافت صنعتی میشوند .

مناطق جنوب تهران

بزرگترین بخش تهران هم قسمت جنوبی آن است که شامل 6 منطقه میشود .

 

 

این مناطق عبارتند از منطقه 15 ، 16 ، 17 ، 18 ، 19 و 20 که درصد زیادی از جمعیت تهران را شامل میشوند .

 

بخش جنوبی تهران چه از لحاظ وسعت و چه از لحاظ جمعیتی ، بزرگترین بخش تهران به شمار میرود .

تهران

مناطق شرق تهران

مناطق شرقی تهران نسبت به غرب آن از قدمت بیشتری برخوردارند .

 

 

این بخش از تهران شامل مناطق 4 ، 8 ، 13 و 14 میشود و دارای محله های قدیمی و سرسبز بسیاری است که در ادامه این مطلب با آنها آشنا خواهیم شد .

مناطق مرکز تهران

این بخش از تهران بعنوان قدیمی ترین بخش آن شناخته میشود .

 

بخش مرکزی تهران در واقع همان قسمتی است که تهران امروزی در اطراف آن شکل گرفت .

 

بخش مرکزی تهران شامل مناطق 6 ، 7 ، 10 ، 11 و 12 میشود .

محله های شهرداری منطقه 1 تهران

این منطقه در دسته مناطق شمالی شهر تهران قرار می گیرد که وسعتی حدود ۶۴ کیلومتر مربع دارد. محله های منطقه ١ تهران عبارتند از:

 

 

 

ازگل_امامزاده قاسم_ اوین _باغ فردوس_ تجریش _جماران _چیذر_دربند_ دارآباد_ درکه _دزاشیب _ زعفرانیه_سوهانک _شهرک نفت _شهرک محلاتی فرمانیه _قیطریه_ کاشانک _ محمودیه_ نیاوران _ولنجک_دانشگاه_آراج_حکمت_گلابدره_حصار بوعلی.

 

محله های شهرداری منطقه 2 تهران

این منطقه از شمال شرقی میدان آزادی، از غرب تا شمال غربی تهران ادامه دارد.محله های منطقه ٢ تهران عبارتند از:

 

تهران ویلا _ستارخان _سعادت آباد_ شهرک غرب_شهرک آرا_ صادقیه _طرشت_فرحزاد _مرزداران_پونک شرقی_دریان نو_کوی نصر_شهرک آزمایش_آسمان_بهرود_پرواز_دریا_سپهر_ایوانک_شریف_توحید.

 

 

محله های شهرداری منطقه 3 تهران

این منطقه در شمال شرقی تهران واقع شده است.محله های منطقه ٣ تهران عبارتند از:

 

آرارات_ ونک_ امانیه_ زرگنده_ صدر _اختیاریه _داوودیه _سیدخندان _دروس _قبا _قلهک _کاووسیه.

محله های شهرداری منطقه 4 تهران

منطقه ۴ تهران در دسته مناطق شهری شمال شرقی تهران واقع می‌شود بخش اعظم این منطقه از مناطق شهرستان شمیران است.

 

محله های منطقه ۴ تهران عبارتند از:

 

 

تهرانپارس شرقی _تهرانپارس غربی _حکیمیه _شمس آباد (مجیدیه)_ شمیران نو_ قاسم آباد_ده نارمک _قنات _کوثر _گلشن _لویزان (شیان)_ مجید آباد_ آستارا_ ضرابخانه_ حسین آباد _مبارک آباد _علم و صنعت _کاظم آباد _کالاد _مهران _نارمک شمالی _اوقاف _کوهسار.

محله های شهرداری منطقه 5 تهران

منطقه ۵ تهران یکی از مناطق پر رفت و آمد کلان شهر تهران محسوب می‌شود و در منطقه شمال غربی تهران واقع شده است. 

 

محله های منطقه ۵ تهران عبارتند از:

 

 

آپادانا_ اکباتان _المهدی _باغ فیض _پونک جنوبی _پونک شمالی _جنت آباد جنوبی _جنت آباد مرکزی _جنت آباد شمالی _شهر زیبا _شهران جنوبی_ شهران شمالی _کوی بیمه_ مرادآباد _مهران _بهاران_ اباذر_ اندیشه_ حصارک_ سازمان آب _سازمان برنامه جنوبی_ سازمان برنامه شمالی_ شاهین _ارم _فردوس _شهرک پرواز_ شهرک نفت _کوهسار.

 

محله های شهرداری منطقه 6 تهران

منطقه ۶ تهران در قسمت مرکزی شهر تهران واقع شده است و مساحتی حدود ٣/٢ درصد از شهر تهران را شامل می‌شود.

 

محله های منطقه ۶ تهران عبارتند از:

 

 

 

امیرآباد _بهجت‌آباد_ یوسف آباد_ ایرانشهر _ولیعصر _وصال _جمشیداباد_ کشاورز_ سنایی_ فاطمی_ جهاد _نظامی گنجوی _شهرک والفجر _ساعی.

 

محله های شهرداری منطقه 7 تهران

منطقه ۷ تهران وسعتی به اندازه ١۵٣۶٨٠٠ کیلومتر مربع دارد که دارای ۵ ناحیه و ۱۶ محله است. محله های منطقه ٧ تهران عبارتند از:

 

بهار _سهروردی _عباس آباد_ مجیدیه _نظام آباد_ ارامنه_ امجدیه_ خواجه نصیر_ خواجه نظام الملک _حشمتیه_ کاج _نیلوفر _شاهد _گرگان.

محله های شهرداری منطقه 8 تهران

منطقه ۸ تهران در قسمت شرقی شهر واقع شده است که جمعیتی حدود ۴۲۵ هزار نفر دارد و این منطقه به دلیل وجود دانشگاه علم و صنعت یکی از برترین دانشگاه های ایران بسیار شناخته شده و پر رفت و آمد است.

 

محله های منطقه ٨ عبارتنداز:

 

 

تهرانپارس _دردشت _هفت حوض _نارمک _مجیدیه_ مدائن _فدک _کرمان _لشکر _سبلان_ تسلیحات _وحیدیه _زرکش.

 

محله های شهرداری منطقه 9 تهران

منطقه ۹ تهران در غرب به مرکز شهر واقع شده است و بر اساس سرشماری حدود ۱۷۵ هزار نفر جمعیت دارد و یکی از اماکن بسیار مهم در این منطقه فرودگاه مهرآباد است. محله های منطقه ٩ عبارتند از:

 

 

امامزاده عبدالله_ مهرآباد جنوبی_ شمشیری_ سرآسیاب_ مهرآباد _محله صنعتی فتح_هوشیار _استاد معین _دستغیب.

 

محله های شهرداری منطقه 10 تهران

منطقه ۱۰ تهران در قسمت مرکزی شهر تهران واقع شده است که حدود ۳۳۰ هزار جمعیت دارد .محله های منطقه ۱۰ تهران عبارتند از:

 

 

 بریانک _سلیمانی تیموری _شبیری جی _هفت چنار _سلسبیل جنوبی_ کارون جنوبی _هاشمی_ زنجان جنوبی _ سلسبیل شمالی_ کارون شمالی_ آذربایجان _آزادی_ امام خمینی _جیحون _حسام الدین _خوش _دامپزشکی _رودکی_ سینا _قصرالدشت _مالک اشتر_ نواب _کارون _کمیل _مرتضوی

محله های شهرداری منطقه 11 تهران

منطقه ۱۱ تهران جزو خاص ترین مناطق تهران به دلیل وجود مراکز مهم سیاسی و نظامی کشور محسوب می‌شود. 

 

محله های منطقه ١١ تهران عبارتند از:

 

 

 

 

شیخ هادی_ انقلاب _امیریه(فرهنگ)_ فروزش _قلمستان_منیریه _حشمت الدوله_ جمالزاده _اسکندری _دخانیات _مخصوص _جمهوری _انبارنفت_ آگاهی _راه آهن _عباسی _هلال احمر _ابوسعید _اسکندری جنوبی _پاستور _حسن آباد _گمرک _وحدت اسلامی _ولیعصر_ کارگر جنوبی _کاشان.

 

محله های شهرداری منطقه 12 تهران

منطقه ۱۲ تهران که در مرکز شهر واقع شده است از مناطق قدیمی شهر محسوب می شود.

 

محله های منطقه ١٢ تهران عبارتند از:

 

 

بهارستان_ فردوسی_ امامزاده یحیی _پامنار_ بازار _سنگلج _تختی _هرندی _آبشار _قیام _کوثر_ ایران _دروازه شمیران _امین‌حضور_ ۱۵ خرداد_پیچ شمیران_ خراسان _ری _سعدی _لاله زار نو _مولوی _میدان قیام_آبشار.

محله های شهرداری منطقه 13 تهران

منطقه ۱۳ تهران که در شرق شهر واقع می شود دارای ۴ ناحیه می باشد.محله های منطقه ۱۳ تهران عبارتند از:

 

صفا _شهید اسدی_ زاهدگیلانی _اشراقی _دهقان_ نیروی هوایی _پیروزی _حافظیه _امامت _شورا _آشتیانی_ زینبیه _سرخه‌حصار _تهران نو _دماوند.

محله های شهرداری منطقه 14 تهران

تغییر ۱۴ تهران دارای ۶ ناحیه و ۲۶ محله است که بین تمامی مناطق تهران دارای بیشترین محله است و جمعیت حدود ۵۰۰ هزار نفر را در خود جای میدهد. محله های ۱۴ تهران عبارتند از:

 

 

شکوفه _چهارصددستگاه_ جابری _دژکام _شاهین_ مینای شمالی_ نیکنام _آهنگران _بروجردی _صد دستگاه_ فرزانه _سرآسیاب دولاب _شیوا ‌_نبی‌اکرم _شرابی( قیام)_شکیب _پرستار _۱۳ آبان _ابوذر _تاکسیرانی _مینای جنوبی _دولاب _خاوران _آهنگ شرقی _آهنگ _قصر فیروزه _اتوبان محلاتی_ افراسیابی شمالی_ اندرزگو _پاسدار گمنام _شهید محلاتی _فلاح _نبرد _۱۷ شهریور.

محله های شهرداری منطقه 15 تهران

منطقه ۱۵ تهران در قسمت جنوب شرقی شهر تهران واقع شده است.محله های منطقه ١۵ تهران عبارتند از:

 

 

مظاهری _مینابی _بیسیم _شوش _طیب _مطهری _ابوذر _هاشم آباد _اتابک _شهید بروجردی _کیانشهر شمالی _کیانشهر جنوبی _رضویه _مشیریه _افسریه شمالی _افسریه جنوبی _مسعودیه _والفجر _قیامدشت _خاورشهر _آهنگ _اتوبان بعثت _افسریه _خاوران _مشیریه.

محله های شهرداری منطقه 16 تهران

منطقه ١۶ تهران در قسمت جنوب و جنوب شرقی شهر تهران واقع شده است .محله های منطقه ۱۶ تهران عبارتند از:

 

 

جوادیه_ نازی آباد _خزانه _شهرک بعثت_ علی آباد شمالی _چهار صد دستگاه _تختی _علی آباد جنوبی_ باغ آذری _راه آهن _رجایی _هلال احمر _یاخچی آباد.

 

محله های شهرداری منطقه 17 تهران

منطقه ۱۷ تهران در قسمت جنوب شهر تهران قرار دارد و تراکم جمعیت آن نسبت به سایر مناطق شهر تهران بسیار بیشتر است. محله های منطقه ۱۷ تهران عبارتند از:

 

ابوذر غربی _آذری _امامزاده حسن _یافت آباد_ جلیلی_ زهتابی _زمزم_ سجاد _گلچین _وصفنارد_ ابوذر شرقی _باغ خزانه _بلورسازی _مقدم _ابوذر_ قزوین _قلعه مرغی _میدان بهاران.

 

 

محله های شهرداری منطقه 18 تهران

منطقه ۱۸ تهران در قسمت جنوب غرب شهر تهران واقع شده است .محله های منطقه ۱۸ تهران عبارتند از:

 

فردوس _تولید دارو _بهداشت_ ولیعصر شمالی_ رجائی _ولیعصر جنوبی _صادقیه_ صاحب الزمان _یافت آباد جنوبی _یافت آباد شمالی _شادآباد _۱۷ شهریور_ امام خمینی_ شمس آباد _خلیج فارس شمالی _خلیج فارس جنوبی_ اتوبان آزادگان_خلیج فارس _سعید آباد_ شهرک صاحب الزمان _شهرک ولیعصر

محله های شهرداری منطقه 19 تهران

منطقه ۱۹ تهران در قسمت جنوب شهر تهران واقع شده است و مساحتی حدود ۹۰ کیلومتر مربع و ۵ ناحیه دارد. محله های منطقه ١٩ تهران عبارتند از:

 

خانی آباد نو شمالی _اسفندیاری و بستان _بهمنیار _خانی آباد نو جنوبی _شریعتی جنوبی _شریعتی شمالی _شکوفه جنوبی _شکوفه شمالی _نعمت آباد_ دولتخواه _اسماعیل آباد _شهید کاظمی _رسالت _خانی آباد نو _عبدل آباد.

 

 

محله های شهرداری منطقه 20 تهران

منطقه ۲۰ تهران در واقع همان شهر ری محسوب می‌شود که در قسمت جنوبی تهران واقع شده است و حدود ۳۴۰ هزار نفر جمعیت دارد .محله های منطقه ۲۰ تهران عبارتند از:

 

 

اقدسیه _صفاییه _ظهیرآباد _غیوری _جوانمردقصاب _حمزه آباد_دیلمان _فیروزآبادی _منصوریه _۱۳ آبان _دولت آباد _شهادت _استخر _بهشتی _سرتخت _علایین _نفر آباد _ولی آباد _امین آباد _تقی آباد _نظامی _عباس آباد _کهریزک.

محله های شهرداری منطقه 21 تهران

منطقه ۲۱ تهران در قسمت غرب و جنوب منطقه ۲۲ تهران قرار دارد که حدود ۱۶۵ هزار نفر جمعیت را در خود جای داده است. محله های منطقه ۲۱ تهران عبارتند از:

 

 

شهرک دریا _تهرانسر غربی _تهرانسر شرقی _باشگاه نفت_ تهرانسر مرکزی _شهرک پاسداران _تهرانسر شمالی_ شهرک آزادی _شهرک فرهنگیان _شهرک استقلال _شهرک دانشگاه_ چیتگرشمالی _چیتگر جنوبی_ ویلاشهر _وردآورد _شهرک غزالی _شهرک شهرداری _تهرانسر _شهرک ۲۲ بهمن

محله های شهرداری منطقه 22 تهران

منطقه ۲۲ تهران که جزو جدید ترین مناطق تهران محسوب می شود در غربی ترین قسمت شهر تهران واقع شده است. محله های منطقه ۲۲ تهران عبارتند از:

 

 

 

دهکده المپیک _زیبا دشت بالا _گلستان شرقی _زیبادشت پایین _شریف _گلستان غربی _امیددژبان _شهید باقری_ آزاد شهر _پیکان شهر _دریاچه چیتگر _شهرک راه آهن _شهرک گلستان. _ شهرک دانتشگاه شریف

شهرستان های استان تهران کدامند ؟

استان تهران، علاوه بر ۲۲ منطقه و ۱۲۲ ناحیه و ۳٧٠ محله‌ای که دارد، دارای ۱۶ شهرستان نیز میباشد که شهرستان تهران در رتبه اول و به عنوان پرجمعیت ترین شهرستان های استان تهران شناخته می شود.شهرستان های استان تهران عبارتند از :

 

 

 

شهریار_ اسلامشهر _بهارستان _ملارد_ پاکدشت _رباط کریم _ورامین _قرچک _پردیس _دماوند _پیشواز _شمیرانات _فیروزکوه.

 

 

 

 

١_شهرستان شهریار از سال ۱۳۹۵ جمعیتی حدود ٧۴۴٢١٠ تن دارد که در سال ١٣۶٨ به عنوان یکی از شهرستان های استان تهران تأسیس شد. مرکز شهرستان شهریار(شهریار) است.

 

 

٢_شهرستان اسلامشهر از سال ۱۳۹۵ جمعیتی حدود۵۴٨۶٢٠ تن دارد که در سال ١٣٧٣ به عنوان یکی از شهرستان های استان تهران تأسیس شد.مرکز شهرستان اسلامشهر (اسلامشهر) است.

 

 

٣_ شهرستان بهارستان از سال ۱۳۹۵ جمعیتی حدود ۵٣۶٣٢٩ تن دارد که در سال ١٣٨٩ به عنوان یکی از شهرستان های استان تهران تأسیس شد.مرکز شهرستان بهارستان (صالحیه) است.

 

 

۴_ شهرستان ملارد از سال ۱۳۹۵ جمعیتی حدود ٣٧٧٢٩٢ تن دارد که در سال ١٣٨٨ به عنوان یکی از شهرستان های استان تهران تأسیس شد.مرکز شهرستان ملارد (ملارد) است.

 

 

۵_ شهرستان پاکدشت در سال۱۳۹۵ جمعیتی حدود٣۵٠٩۶۶ تن دارد که در سال ١٣٧۶ به عنوان یکی از شهرستان های استان تهران تأسیس شد.مرکز شهرستان پاکدشت (پاکدشت) است.

 

 

۶_ شهرستان ری در سال ۱۳۹۵ جمعیتی حدود ۳۴۹٧٠٠ تن دارد که در سال ١٣۵٧ به عنوان یکی از شهرستان های استان تهران تأسیس شد. مرکز شهرستان ری (ری) است.

 

 

٧_ شهرستان قدس در سال ۱۳۹۵ جمعیتی حدود ٣١۶۶٣۶ تن دارد که در سال ١٣٨٨ به عنوان یکی از شهرستان های استان تهران تأسیس شد. مرکز شهرستان قدس (قدس) است.

 

 

٨_ شهرستان رباط کریم در سال ۱۳۹۵ جمعیتی حدود ٢٩١۵١۶ تن دارد که در سال ١٣٧۵ به عنوان یکی از شهرستان های استان تهران تأسیس شد. مرکز شهرستان رباط کریم ( رباط کریم) است.

 

 

٩_ شهرستان ورامین در سال ۱۳۹۵ جمعیتی حدود ۲۸۳٧۴٢ تن دارد که در سال ١٣۵۴ به عنوان یکی از شهرستان های استان تهران تأسیس شد. مرکز شهرستان ورامین (ورامین) است.

 

 

١٠_ شهرستان قرچک در سال ۱۳۹۵ جمعیتی حدود ۲۶۹ ۱۳۸ تن دارد که در سال ١٣٩١ به عنوان یکی از شهرستان های استان تهران تأسیس شد. مرکز شهرستان قرچک ( قرچک) است.

 

 

١١_ اسکان پردیس در سال ۱۳۹۵ جمعیتی حدود ١۶٩٠۶٠ تن دارد که در سال ١٣٩١ به عنوان یکی از شهرستان های استان تهران تأسیس شد. مرکز شهرستان پردیس ( پردیس) است.

 

 

١٢_ شهرستان دماوند در سال ۱۳۹۵ جمعیتی حدود ١٢۵۴٨٠ تن دارد که در سال ١٣٢۵ به عنوان یکی از شهرستان های استان تهران تأسیس شد. مرکز شهرستان دماوند (دماوند) است.

 

 

١٣_ شهرستان پیشوا در سال ۱۳۹۵ جمعیتی حدود ٨۶۶٠١ تن دارد که در سال ١٣٨٩ به عنوان یکی از شهرستان های استان تهران تأسیس شد. مرکز شهرستان پیشوا ( پیشوا) است.

 

 

١۴_ شهرستان شمیرانات در سال ۱۳۹۵ جمعیتی حدود ۴٧٢٧٩ تن دارد که در سال ١٣۵٧ به عنوان یکی از شهرستان های استان تهران تأسیس شد. مرکز شهرستان شمیرانات ( شمیران) است.

 

 

١۵_ شهرستان فیروزکوه در سال ۱۳۹۵ جمعیت حدود ٣٣۵٨٨ تن دارد که در سال ١٣٧۵ به عنوان یکی از شهرستان های استان تهران تأسیس شد. مرکز شهرستان فیروزکوه ( فیروزکوه) است.

 

موقعیت اقتصادی تهران چگونه است ؟

شهر تهران به عنوان پایتخت ایران شناخته شده است و مرکز سیاسی کشور ما و مهمترین قطب اقتصادی کشور شناخته می‌شود، زیرا با درصد بالای جمعیتی که در آن زندگی می‌کنند حدود ۲۵ درصد تولید ناخالص داخلی کشور ایران مربوط به شهر تهران است.

 

 

 درآمد خالص از تولید های داخلی شهر تهران برابر با ۸۸ میلیارد دلار است. 

 

 

گام های بزرگ و شرکت ها و کارخانه های مهم صنعتی امروزه تهران از دوران پهلوی اول پایه گذاری شده اند ،که کارخانه هایی نظیر :سیمان _بلور سازی _شرکت دخانیات و صنایع نظامی و همچنین شرکت نفت و ….. هستند.

 

 

 

که امروزه مقر اصلی شرکت ملی نفت ایران که به عنوان دومین شرکت بزرگ نفتی جهان معروف است در تهران واقع شده است.

 

 

شهر تهران در قسمت های دیگر مانند:صنعت کشاورزی و صنعت گردشگری نیز مقام بالایی دارد.در صورتی که شهرداری تهران به عنوان یکی از مهم‌ترین شهرهای گردشگری ایران شناخته می‌شود.

 

 

این شهر دارای مجموعه ها و جاذبه های گردشگری بسیار زیادی است که از سال ۱۳۹۶ سالانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر گردشگر خارجی از شهر تهران به عنوان پایتخت ایران بازدید می‌کنند.

 

اماکن توریستی ، گردشگری و تفریحی در تهران

شهر تهران به عنوان پایتخت ایران و یکی از کلان شهرهای بزرگ ایران سالانه گردشگران و توریست های زیادی را به خود جذب می کند.

 

این شهر به دلیل بافت قدیمی که در سالیان متعددی داشته است دارای مکان های دیدنی از جمله موزه ها و کاخ های مهم دوره های مختلف تاریخ است.

 

همچنین شهر تهران به عنوان یکی از زیباترین شهرهای ایران و آسیا شناخته می شود. در این قسمت به نمونه هایی از مکان های گردشگری و تفریحی شهر تهران در مناطق مختلف آن اشاره میکنیم.

 

مکان های گردشگری و تفریحی مهم در قسمت شمالی شهر تهران عبارتند از:

کاخ سعدآباد_ بازارتجریش _بام تهران _توچال _دربند _باغ فردوس و….

 

مکان های گردشگری و توریستی در قسمت مرکزی شهر تهران میتوان به :بازار تهران _تئاتر شهر _خیابان سی تیر_عمارت مسعودیه و…. اشاره کرد.

 

چند نمونه از مکان های توریستی و گردشگری در قسمت شرق عبارتند از: باغ پرندگان _تنگه واشی _پارک جنگلی لویزان و لواسان و… 

 

در قسمت غرب تهران مکان های توریستی و تفریحی بسیار زیادی قرار دارد که نمونه ای از آنها مانند: برج میلاد_ برج آزادی _دریاچه خلیج فارس_ شهرک سینمایی غزالی_ آبشار تهران _ایران مال _روستای وردیج و…. است.

 

مکان های گردشگری و تفریحی در قسمت جنوب شهر تهران عبارتند از : پارک آبی آزادگان _چشمه‌علی _مطهر شاه عبدالعظیم پارک خزانه.

هتل اسپیناس پالاس

بهترین هتل های معروف تهران

شهر تهران به دلیل اینکه پایتخت ایران است ،و رفت و آمد های سیاسی و گردشگری بسیار زیادی دارد.

 

به همین دلیل برای اقامت افراد مهم سیاسی و مسافران از شهرها و کشورهای دیگر هتل ها و اقامتگاه های لوکس و برگزیده بسیار خوبی قرار دارد.

 

 

شهر تهران روز به روز در حال گسترش و مدرن شدن است و همچنین صنعت هتلداری و مهمان نوازی در تهران به رده های بسیار خوبی دست پیدا کرده است.

 

شهر تهران در رتبه دوم کشور ایران برای داشتن میزان بالای تعداد هتل شناخته میشود.

 

 

هتل های معروف تهران که توانسته اند مسافران داخلی و خارجی بسیار بالا و همچنین با رضایت داشته باشند عبارتند از : هتل های ۵ ستاره اسپیناس پالاس _هتل آزادی و هتل استقلال و …..هستند.

 

 

 

شهر تهران علاوه بر اقامتگاه ها و هتل های ۵ ستاره مکان های مختلف دارد که مسافران می توانند از اقامتگاه های سنتی و بوم گردی و همچنین اجاره خانه و سوئیت استفاده کنند.

راه آهن ، فرودگاه و پایانه های مسافربری تهران

شهر تهران دارای یک راه آهن است که در سال ۱۹۳۰ توسط رضا شاه ساخته شده است.

 

 

 ایستگاه راه آهن در سال ۱۳۷۹ ثبت ملی شده است و مالک فعلی این راه وزارت راه و شهرسازی استان تهران است.

 

 

 

آدرس: تهران_خیابان شوش_ میدان راه آهن.

 

 

 

شهر تهران دارای دو فرودگاه برای پروازهای داخلی و خارجی است. فرودگاه مهرآباد برای پروازهای داخلی فرودگاه امام خمینی برای پروازهای خارجی است.

 

 

 فرودگاه مهرآباد در سال ۱۳۱۷ ساخته شد که در قسمت غربی شهر تهران واقع شده است.

 

آدرس: تهران_میدان آزادی_خیابان معراج

 

 

فرودگاه امام خمینی در سال ۱۳۴۶ برای پروازهای خارجی در ۳۰ کیلومتری شهر تهران ساخته شده است.

 

آدرس: تهران_بزرگراه خلیج فارس_کیلومتر ٣٠

 

 

 

 

اولین پایانه مسافربری در شهر تهران در سال ۱۳۵۹ با نام ترمینال خزانه (ترمینال جنوب )تهران فعالیت خود را آغاز کرد.که بعد از آن در سال‌های پی‌درپی پایانه های غرب و پایانه شرق و بیهقی در تهران تأسیس شدند.

 

 

 

آدرس ترمینال جنوب : تهران_بزرگراه بعثت_روبرو کارخانه روغن نباتی غو 

 

آدرس ترمینال غرب : تهران_ضلع شمالی میدان آزادی

 

آدرس ترمینال شرق : تهران_ خیابان دماوند_سه راه تهرانپارس

 

آدرس ترمینال بیهقی : تهران_میدان آرژانتین_پارک سوار بیهقی

 

حمل و نقل عمومی در تهران / اتوبوس ، مترو و تاکسی

شهر تهران به عنوان یک کلانشهر در ایران شناخته می‌شود و معمولاً در کلان شهرها به دلیل جمعیت بالا، ترافیک و صرفه جویی در زمان و وقت ازحمل و نقل عمومی مانند: مترو _اتوبوس و تاکسی استفاده می شود.

 

شهر تهران علاوه بر اتوبوس ، اتوبوس های تندرو با خط های ویژه برای رفع ترافیک نیز دارد که امروزه دارای ١٠ خط ویژه است.

 

در شهر تهران طرح خط مترو های حمل و نقلی از سال ۱۳۵۷ ریخته شد که طی سال‌های ۱۳۷۸ تا ۱۳۸۵ انجام شد. و دارای ٧خط مترو است.

 

لازم به ذکر است که بدانیم بنیانگذار سیستم تاکسیرانی در تهران یک زن است که در اصل فخرالدوله دختر مظفرالدین شاه قاجار بوده است.و امروز  هزاران نفری  که در کلان شهر بزرگ تهران زندگی می کنند از تاکسی استفاده می کنند.

خدمات تخصصی خانه و ساختمان در تهران و شهرستان های اطراف

انواع خدمات تخصصی خانه و ساختمان به 27 دسته اصلی تقسیم میشوند . این خدمات شامل مهم ترین دسته بندی های تخصصی خانه و ساختمان و زیر دسته های آن ها هستند و همه امور از طراحی و ساخت تا حمل بار ، بیمه ، تعمیرات و نصب و راه اندازی لوازم خانه را دربر میگیرند .

 

 021home بعنوان اولین و بزرگترین پلتفرم خدمات و محصولات املاک و ساختمان ، امکان معرفی برترین های این حوزه را برای متخصصین فراهم ساخته است تا مشتریان ارجمند در اسرع وقت بتواندد با آن ها آشنا شده و در صورت نیاز استخدامشان کنند .

 

 

برای اینکار کافیست تا از قسمت ثبت اگهی یا جستجوی آگهی بصورت رایگان اقدام به معرفی یا استخدام متخصصین کنید . 

آخرین قیمت خرید واحد آپارتمان در تهران

قیمت آپارتمان در تهران به فاکتورهای بسیاری بستگی دارد . برای مثال مهمترین فاکتور تاثیرگذار بر قیمت آپارتمان در تهران ، موقعیت مکانی آن است .

 

محله های منطقه شمال تهران به نسبت محله های شرق و جنوب از قیمت بالاتری برخوردارند . همچنین غرب تهران هم در این لیست جایگاه دوم را به خود اختصاص داده است .

 

عامل بعدی که قیمت آپارتمان درمحله را تعیین میکند ، سال ساخت آن است . عوامل متعدد دیگری همچون نوع سند ، کیفیت و نوع مصالح استفاده شده در قیمت نهایی آپارتمان تاثیر بسزایی میگذارند .  هر چند در سالهای اخیر ، خیزش ناگهانی قیمت ارز و بدنبال آن افزایش قیمت کالا و مصالح باعث بالارفتن بی سابقه قیمت ملک شده است اما در یکسال اخیر تورم در بازار مسکن به حداقل آن رسیده است . در ادامه به بررسی قیمت آپارتمان در هر یک از بخش های تهران میپردازیم :

برای مثال در شمال تهران و محله زعفرانیه قیمت آپارتمان نوساز 200 متری تا از متر 140 میلیون تومان شروع میشود .

یا از طرفی در جنوب تهران و محله خانی آباد قیمت آپارتمان نوساز 140 متری از قیمت هر متر 30 میلیون شروع میشود . 

و در غرب تهران و محله شهرک غرب ،در یک پروژه قیمت آپارتمان نوساز 100 متری در برج برند ساز از متری 105 میلیون شروع میشود .

همچنین در شرق تهران در یک آگهی ، آپارتمان نوساز 110 متری به قیمت هر متر 57 میلیون اعلام شده است .

و در اخر در قسمت مرکزی تهران در یک آگهی نوساز 108 متری در نواب قیمت هر متر 23 میلیون تومان تعیین شده است .  

 

قیمت های گفته شده در مثال بالا مربوط به چند آگهی املاک در بهار 1401 است که توسط مالکین یا مشاوران در ۰۲۱ هوم ثبت شده اند . شما هم برای اطلاع از آخرین قیمت املاک در شهرها و مناطق تهران کافیست به صفحه جستجوی اگهی ها مراجعه و برای افزودن ملک خود برای فروش از قسمت ثبت آگهی رایگان اقدام کنید .

رهن و اجاره آپارتمان در تهران با قیمت مناسب

همزمان با افزایش قیمت خرید ملک در تهران و شهرهای اطراف ، قیمت اجاره خانه نیز توسط مالکان افزایش یافت . خانه های مستغلاتی و اقتصادی هم که درگذشته برای قشر کم درآمد جامعه یا افراد مجرد تهیه میشد بیشتر در دسترس اتباع مقیم تهران قرار گرفت .

 

بنابراین کار اجاره آپارتمان در تهران به نسبت گذشته سخت تر شده است اما همچنان با حداقل 150 تا 200 میلیون تومان میتوان در جنوب تهران یک آپارتمان نقلی یکخوابه یا سوییت تهیه کرد .

 

این در حالی است که قیمت رهن آپارتمان در شمال تهران گاهی به چند میلیارد نیز میرسد ! در هرصورت با توجه به قیمت های متغیر رهن و اجاره آپارتمان در تهران ، برای اطلاع از اخرین قیمت میتوانید به صفحه جستجوی آگهی ۰۲۱ هوم مراجعه کنید .

 

امیدوارم که توانسته باشم تا این قسمت از مقاله آشنایی با تهران ، اطلاعات مناسب و مفیدی را در جهت آشنایی با پایتخت ایران خدمت شما ارائه داده باشم . اگر فکر میکنید که چیزی از قلم افتاده حتما در قسمت دیدگاه ها با ما در میان بگذارید تا در بروز رسانی های بعدی حتما به این مقاله اضافه کنیم .

میدونستید میتونید با ثبت دیدگاهتون مقاله را تکمیل کنید ؟

4.7/5 - (118 امتیاز)

نظر

 • جمالی
  25 , 04 , 1401 در 2:19 ب.ظ

  خسته نباشید من چجوری میتونم اگهی بزارم؟

  • هوشمند
   7 , 06 , 1401 در 4:42 ب.ظ

   با سلام از قسمت ثبت آگهی ها در صفحه اصلی اقدام کنید .

 • هادی
  25 , 04 , 1401 در 2:31 ب.ظ

  سلام
  میخام در تهران خونه بخرم کدوم قسمت تهران مناسب تره و قیمتای مناسبی داره؟

  • هوشمند
   7 , 06 , 1401 در 4:44 ب.ظ

   این‌مورد به بودجه شما و امکانات مدنظرتون بستگی داره ، در ۰۲۱هوم میتوانید با جزئیات محله ها آشنا شوید و با مقایسه آنها خرید خود را انجام دهید .

 • محسن رضایی
  7 , 06 , 1401 در 6:49 ب.ظ

  مرسی از ۰۲۱هوم

 • زمانی
  7 , 06 , 1401 در 11:51 ب.ظ

  بسیار عالی بود و تشکر از مجموعه 021هوم بابت اطلاعاتی که در اختیار ما قرار دادین

  • رحیمی
   22 , 10 , 1401 در 4:32 ب.ظ

   خسته نباشید من چطور میتونم آگهی ثبت کنم

 • هانیه
  7 , 06 , 1401 در 11:52 ب.ظ

  خسته نباشید ممنون از مقاله خوبتون و مجموعه 021هوم،من منطقه پنج با بودجه دو میلیارد تومان میتونم یه واحد بخرم؟

 • علی پور
  8 , 06 , 1401 در 8:31 ق.ظ

  تهران شهر مورد علاقم

 • علی پور
  8 , 06 , 1401 در 8:31 ق.ظ

  مقاله خیلی مفید و تاثیر گذار بود ممنون از زحمتی که کشیدین موفق باشین

افزودن دیدگاه