آشنایی با محله فرحزاد | ویدیو + تصاویر + آدرس + نقشه + املاک

نمودار ارزیابی کلی محله

دسترسی های اتوبانی
عالی
دسترسی به مراکز خرید
خوب
آب و هوای محله
عالی
بافت مسکونی
نوساز

آنچه در این مقاله می‌خوانید

عبارات پرجستجو : 

فرحزاد

املاک فرحزاد

مشاور املاک فرحزاد تهران

املاک فرحزاد تهران

املاک فرحزادی

شماره املاک فرحزاد

تلفن املاک فرحزاد

آژانس املاک فرحزاد

املاک فرحزاد رهن و اجاره

املاک در فرحزاد

آشنایی کلی با مشخصات و تاریخچه محله فرحزاد :

محله فرحزاد یکی از مناطق خوش آب و هوا دنج و یکی از مناطق بکر تهران محسوب می‌شود که در شمال غرب تهران قرار گرفته است که در مناطق شمالی شمیرانات  قرار گرفته است و جزو منطقه دو شهرداری تهران به حساب می‌آید که  در بین مناطق دو و پنج شهرداری تهران قرار گرفته است.

شاید کمتر کسی باشد که اطلاعی از این منطقه خوش آب و هوا نداشته باشد و حداقل یک بار اسم این محله را نشنیده باشد . تقریباً  فرحزاد نامی آشنا برای اهالی شهر تهران و حتی شهرهای دیگر است که به دلیل  موقعیت قرار گیری بسیار خوب،آب و هوای بسیار عالی به علت قرار گیری در ارتفاعات رشته کوه البرز یکی از مناطق محبوب تهران محسوب میشود که تفرج گاه بسیار عالی به خصوص در اواخر هفته می‌باشد.

ارتفاع این منطقه به حدوداً هزار و ۸۰۰متر از از سطح دریا می‌رسد و به کوهای البرز منتهی میشود،منطقه فرحزاد یکی از ییلاقی ترین مناطق شهر تهران به حساب می‌آید.

انتهای شمالی فرحزاد در کوه های البرز شمالی ترین نقطه پایتخت محسوب میشود.

تاریخچه محله و علت نامگذاری فرحزاد؛

در زمان های قدیم فرحزاد  یکی از روستا های شمال شهر تهران به حساب می‌آمد که رفته رفته با توسعه شهر  تهران این محله به یکی از تهران تبدیل شد.

پیشینه تاریخی این محله به دوران قاجار برمیگردد که نشان از قدمت بالای این محله است.

این منطقه در ابتدا بسیار پر تردد و مورد توجه بوده است که یکی مسیر های دسترسی به امام زاده داوود به شمار می‌رفت.

زائران امام زاده داوود که از این محله دنج عبور میکردند به دلیل آب و هوای خوب و وجود درختان زیاد و مکان مناسب این منطقه را برای اتراق و استراحت می‌کردند.

این روستای خوش آب و هوای ییلاقی رفته رفته مورد توجه بسیاری قرار گرفت و مسافران و گردشگران زیادی در این منطقه خوش آب و هوا را برای تفریح اتراق شبانه انتخاب و خانه های زیادی برای اجاره در اختیار آنها قرار می‌گرفت که همین امر موجب رونق اقتصادی قابل توجهی در این روستا شد.

اما رفته رفته و با وجود ساخت جاده امام زاده داوود و عوض شدن مسیر منتهی به این امام زاده رفت و آمد در این منطقه کاهش محسوسی داشت.اما در حال حاضر منطقه فرحزاد یکی از مناطق محبوب پایتخت نشینان به حساب می‌آید که در طول فصول مختلف افراد زیادی این منطقه ییلاقی و دنج را برای تفریح خود انتخاب میکنند.

در اسناد تاریخی موجود نام منطقه فرحزاد را به صورت(فرح زاد) نوشته اند.وجه تسمیه این منطقه را آب فراوان و منابع غنی طبیعی آن می دانند،فره زاد به معنی توشه فراوان است.به مرور زمان رفته رفته این نام به صورت امروزی یعنی فرحزاد در آمد که واژه فرح به معنی شادی و نشاط و زاد به معنی مولد به وجود آمده است،بدین ترتیب این منطقه دلنشین و دنج را به نام طبیعت زیبا و زندگی بخش این منطقه می‌دانند.

همسایه ها و مرزبندی محله فرحزاد؛

محله فرحزاد به سه محله تقسیم می‌شود.فرخزاد بالا در شمال بزرگراه یادگار امام،فرحزاد پایین در جنوب بزرگراه یادگار امام و محله امام زاده بخش های مختلف فرحزاد به شمار می‌روند.

 

 

همسایه ها و مرزبندی محله فرحزاد؛

 

فرخزاد در شمال غربی تهران و بخشی از شمیرانات است

فرحزاد از شمال به مناطق سعادت آباد و شهرک غرب،از جنوب به مناطق پونک و مرزداران،از شرق به خیابان گلپاد و جاده قدیم امام زاده داوود و از غرب به دره و رودخانه فرحزاد می‌رسد.بخش غربی دره فرحزاد تا بزرگراه یادگار امام امتداد دارد.و در شرق این منطقه شهرک های مسکونی مشرف به تپه های فرحزاد و در مسیر جاده امام زاده قرار دارند.

فرحزاد

دسترسی های منطقه فرحزاد ؛

محله فرحزاد از دسترسی قابل قبولی برخوردار است.دسترسی به منطقه فرحزاد از بزرگراه یادگار امام و بلوار فرحزادی در شهرک غرب به راحتی امکان پذیر است.

 

هیچ محدودیت ترافیکی در طول  ایام هفته برای این منطقه وجود ندارد.از سمت شرق نیز خیابان گلپاد و در قسمت جنوب خیابان های کوهسار و صحرا به این این محله دسترسی دارند.

بافت مسکونی محله فرحزاد

محله ی فرحزاد از قدمت بالایی برخوردار است و این محله در گذشته ی دور در قالب یک روستا شکل گرفته و رفته رفته پیشرفت کرده است.

 

اما در سال های اخیر و با استقبال فراوان از این منطقه باعث شده امکانات این محله نیز رشد بسیار خوبی داشته باشد و علاوه بر ساخت سازه های مختلف در این محله در حوالی این محله نیز  رستوران های بسیار شیک و دنجی برای خدمات دهی به گردشگران فراهم شده است.

خیابان های محله فرحزاد؛

خیابان ‌گلپاد که از خیابان های اصلی به شمار می‌رود

خیابان فرحزادی

و خیابان امام زاده داوود از خیابان های مهم محله فرحزاد به شمار می‌روند.

 

 

 

سن آپارتمان های محله فرحزاد؛محله ی فرحزاد از قدمت بالایی برخوردار است و این محله در گذشته ی دور در قالب یک روستا شکل گرفته و رفته رفته پیشرفت کرده است.

اما در سال های اخیر و با استقبال فراوان از این منطقه باعث شده امکانات این محله نیز رشد بسیار خوبی داشته باشد و علاوه بر ساخت سازه های مختلف در این محله در حوالی این محله نیز  رستوران های بسیار شیک و دنجی برای خدمات دهی به گردشگران فراهم شده است.

خیابان های محله فرحزاد؛

خیابان ‌گلپاد که از خیابان های اصلی به شمار می‌رود

خیابان فرحزادی

 

و خیابان امام زاده داوود از خیابان های مهم محله فرحزاد به شمار می‌روند.

دسترسی ها و راه های ارتباطی مهم محله فرحزاد :

محله فرحزاد از دسترسی قابل قبولی برخوردار است.دسترسی به منطقه فرحزاد از بزرگراه یادگار امام و بلوار فرحزادی در شهرک غرب به راحتی امکان پذیر است.هیچ محدودیت ترافیکی در طول  ایام هفته برای این منطقه وجود ندارد.از سمت شرق نیز خیابان گلپاد و در قسمت جنوب خیابان های کوهسار و صحرا به این این محله دسترسی دارند.

ایستگاه های مترو ، پایانه اتوبوس و خطوط تاکسیرانی محله فرحزاد :

برای دسترسی به محله فرحزاد از طریق خطوط مترو شما عزیزان میتوانید خود را به ایستگاه میدان صنعت برسانید و در بلوار فرحزادی با خطوط تاکسی به فرحزاد بروید.

 

در خط دیگر مترو شما در ایستگاه صادقیه میتوانید سوار تاکسی های مربوطه شوید و ادامه مسیر را با تاکسی به مقصد تشریف ببرید.

 

مناطق سعادت آباد و شهرک غرب به سمت سه راه فرحزادی مسیر اتوبوسرانی دارند و اتوبوس های بی آر تی در مسیر بزرگراه اشرفی اصفهانی به فرحزاد می‌رسند.

 

 

در میدان های صادقیه و پونک هم اتوبوس و تاکسی به مقصد فرحزاد تردد می‌کنند.

فرحزاد

مراکز تجاری و امکانات تفریحی محله فرحزاد :

مرکز خرید آپال نرسیده به بزرگراه یادگار امام که دارای بیش از ۵۵۰ واحد تجاری است.

مرکز خرید نور

مرکز خرید آرن واقع در شهرک غرب بلوار فرحزاد

و مرکز خرید میلاد نور که یکی از بزرگترین و قدیمی ترین مراکز خرید در محله فرحزاد محسوب میشود که دارای ۳۰۰باب مغازه است

 مراکز تفریحی و مذهبی محله فرحزاد؛

بوستان دریا

توتستان های فرحزاد

امام زاده داوود؛یکی از معروفترین جاذبه های تاریخی منطقه فرحزاد امام زاده داوود است.در گذشته زائران برای تردد به امام زاده داوود از این محله عبور می‌کردند،این امام زاده در منطقه کن قرار دارد و قدمت اولیه این بنا به دوران صفویان می‌رسد اما نمای اصلی این امام زاده در زمان قاجاریه بنا شد.

در جوار این امام زاده بازارچه ای محلی وجود دارد که گشت و گذار و خرید کردن پس از زیارت خالی از لطف نیست.

روستا های تاریخی کن و سولقان؛این روستا ها از جاذبه های طبیعی و با ظرفیت گردشگری بالا و در نزدیکی فرحزاد هستند.طبیعت بسیار زیبا،رودخانه های جاری،و از همه مهمتر آب و هوای فوق العاده از ویژگی های  این روستا ها به شمار می‌روند.از زیبا ترین دیدنی های این منطقه می‌توان به ؛آبشار سنگان،غار بیوک و دره کشار نام برد.

رودخانه فرحزاد؛این رودخانه یکی از جاذبه های طبیعی و پر طرفدار در دره فرحزاد است،این رودخانه با عبور از دره فرحزاد و بزرگراه همت شرق به رودخانه کن می‌ریزد.

اطراف رودخانه فرحزاد از بهترین ییلاق های شهر تهران به شمار می‌روند و گردشگران زیادی در طول سال در اطراف این رودخانه اتراق می‌کنند.این رودخانه در ایام قدیم سبب سرسبزی و آبادانی و رونق منطقه فرحزاد بوده است.

در حال حاضر این رود خانه با عبور از بزرگراه همت و پارک پردیسان  تاثیر زیادی بر زیبایی فضای سبز این منطقه میگذارد.

بوستان نهج‌البلاغه؛

این پارک که در جنوب منطقه فرحزاد قرار گرفته است یکی از بزرگترین پارک های تهران است و از امکانات خوبی برخوردار است و جاذبه هایی مانند پل معلق،شهر بازی،سرزمین شگفت انگیز،پیست دوچرخه سواری،سینمای شش بعدی،مسیر پیاده روی چوبی و راپل هوایی برای این پارک زیبا و بزرگ تعبیه کرده اند.

پارک پردیسان؛

این پارک نیز یکی از پارکهای محبوب حوالی فرحزاد محسوب میشود که در آن باغ وحش،موزه پرندگان،سینمای محیط زیست و مدرسه طبیعت در این پارک تعبیه شده اند.

 پارک پرواز نیز از پارک های اطراف فرحزاد است که در شمالی ترین نقطه فرحزاد قرار دارد و همواره عکاسان زیادی برای ثبت چشم انداز تهران به این بوستان می‌روند.

حمام تاریخی؛در محله فرحزاد حمام تاریخی به قدمت 300 مقابل حسینیه اعظم این محله وجود دارد.دیوار های این حمام را از ساروج و کاهگل ساخته اند و سقف گنبدی و بلند آن معماری کاملاً سنتی دارد.

نورگیر سقف حمام در نوک گنبد قرار گرفته است و رختکن،خزینه و حوضچه از بخش های مختلف این حمام را تشکیل می‌دهند.متاسفانه در سال های اخیر بسیاری از قسمت های آن تخریب شده اند و آسیب جدی به بافت این حمام وارد شده است.

امام زاده صالح؛ این امام زاده در شمال غربی این منطقه قرار گرفته است که قدمت آن به سال ۹۸۶هجری می‌رسد.

امام زاده ابوطالب؛این امام زاده در انتهای شمالی فرحزاد واقع شده است.قدمت این امام زاده به دوران قاجار می‌رسد و بخش های مختلف آن را در زمان پادشاهی فتحعلی شاه،محمد شاه و ناصرالدین شاه بنا شده است.

 دره فرحزاد؛

این دره در بخش غربی فرحزاد واقع شده است و محل پیدایش نخست روستا بوده است.

موقعیت این دره موجب معتدل شدن هوا در فصل گرم تابستان شده و افراد زیادی برای فرار از گرما به این منطقه ییلاقی پناه می‌برند.

دره فرحزاد بین مناطق پونک و سعادت آباد واقع شده است و رودخانه فرحزاد در آن جریان دارد.

دره فرحزاد در دامنه های کوهستان البرز قرار گرفته است و حدوداً ۱۰کیلومتر طول آن است که از غرب به بزرگراه اشرفی اصفهانی و از جنوب به بزرگراه یادگار امام می‌رسد.در این منطقه می‌توانید ضمن لذت از کافه رستوران های سنتی و متنوع،از پیاده روی در طبیعت نیز لذت ببرید و عکس های زیبا از این طبیعت بکر بگیرید.

رستوران های فرحزاد؛

رستوران های فرحزاد از بهترین جاذبه های این منطقه به حساب می‌آید و بسیاری از آن‌ها سفره خانه های سنتی و باغچه های خانوادگی در فضای باز هم دارند.معمولا اواخر هفته بسیار شلوغ میشوند که در ادامه چند تا از رستوران های مهم این منطقه را به شما عزیزان معرفی می‌کنیم؛

باغ رستوران دهکده -باغ رستوران حسین- رستوران بیستون- مجتمع گردشگری قائم- باغ رستوران شکوفه- سفره خانه هزار و یک شب

– سفره خانه صبا- سفره خانه پردیس ملل- سفره خانه نار.

از دیگر امکانات ورزشی محله فرحزاد میتوان زور خانه شهدای فرحزاد را نام برد که  با قدمت بیش از پنجاه سال از قدیمی ترین سالن های ورزشی در تهران است که در سال‌های اخیر مورد بازسازی قرار گرفته است و مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مراکز درمانی محله فرحزاد ؛

مرکز خدمات جامع بهداشت فرحزاد

مرکز خدمات جامع بهداشت سعادت آباد

بیمارستان عرفان

و بیمارستان آتیه از مراکز مهم در مانی اطراف فرحزاد به شمار می‌روند

مراکز آموزشی محله فرحزاد ؛

مدرسه آفرینش واقع در شهرک غرب،بلوار فرحزادی

مدرسه متوسطه پسرانه شهید لالی واقع در سه راه ایثار خیابان فرحزادی

مدرسه متوسطه سمیه جنب امام زاده صالح

مدرسه متوسطه پسرانه آل طه واقع در بلوار فرحزاد

قیمت خرید و اجاره آپارتمان در محله ی فرحزاد ؛

با توجه به این که محله فرحزاد دارای بافت قدیمی است و همچنان ساختمان های با قدمت بالا در این محله دیده می‌شود که در برخی از نقاط این محله آپارتمان های قدیمی با سبک  طراحی معماری قدیمی وجود دارد که از زیبایی خاصی برخوردارند و از چشم انداز بسیار خوبی برخوردارند.

 

 

شما عزیزان میتوانید برای اطلاع دقیق  از قیمت اجاره آپارتمان و یا خرید و فروش آپارتمان به آگهی های مربوط به محله فرحزاد مراجعه فرمایید و یا با کلیک کردن لینک زیر  مستقیم به آگهی های مربوط به منطقه فرحزاد دسترسی پیدا کنید و ملک مورد نظر خود را در سریع ترین زمان ممکن انتخاب نمایید.

خدمات فنی مهندسی و تاسیسات محله‌ی فرحزاد؛

در  محله‌ی فرخزاد با توجه به اینکه در کنار ساخت سازه های جدید سازه های قدیمی نیز یافت میشوند که با توجه به قدمت زیاد بخش های زیادی از ساختمان فرسوده شده است  که نیاز به تعمیر  و باز سازی مجدد  دارند که پیدا کردن افراد متخصص در این زمینه برای مالکان امری دشوار است.

 خب همانطور که می‌دانید مجموعه بزرگ 021هوم در بخش خدمات مربوط به ساختمان  بسیار عالی عمل کرده و در هر بخش  دارای کارشناسان ماهر و متخصص است که می‌تواند  تمامی نیاز های مربوط به خدمات ساختمان را برای شما عزیزان برطرف کند

خدمات مربوط به ساختمان دارای بخش های مختلفی از جمله؛باز سازی،دکوراسیون داخلی،بنایی،گچ کاری،سنگ کاری،ایزوگام ،کناف کاری، برق کشی و نور پردازی،تاسیسات و لوله کشی و تمام بخش های مربوط به ساختمان را دارا است.

شما عزیزان میتوانید از بین تعداد بسیاری از  مشاورین کارشناسان  و متخصصین حرفه ای و کاربلد، شخص مورد نظر خود را در وب سایت 021هوم در بخش خدمات پیدا کنید.

 ما به شما اطمینان خاطر می‌دهیم که کار شما در سریع ترین زمان ممکن و با کیفیت و زیبایی بالا و کمترین هزینه ممکن انجام دهیم.

میدونستید میتونید با ثبت دیدگاهتون مقاله را تکمیل کنید ؟

4.8/5 - (51 امتیاز)

نظر

 • ارتا
  29 , 05 , 1401 در 7:20 ب.ظ

  بهتر از اینجام هست؟

 • محمد
  29 , 05 , 1401 در 7:22 ب.ظ

  خوبه دوستش دارم

 • باقر
  29 , 05 , 1401 در 7:25 ب.ظ

  خیلی شیب داره

 • زمانی
  29 , 05 , 1401 در 7:58 ب.ظ

  محله فرحزاد خیلی جذابه و آب و هواش معرکه س👏

 • علی
  9 , 09 , 1401 در 11:34 ب.ظ

  فرحزاد جزو یکی از جاهای تفریحی بسیار زیبا و با امکانات کامل تهران هست

 • مریم
  9 , 09 , 1401 در 11:36 ب.ظ

  فرحزاد خیلی خوش اب و هواعه و فضای قشنگی داره.
  من هفته ای یبار برای اینجا میرم رستوران هاش بی نطیره

 • اسدی
  27 , 09 , 1401 در 0:45 ق.ظ

  فرحزاد از همه لحاظ واقعا بی نظیره و خیلی آب و هوای دلچسبی داره

افزودن دیدگاه