آموزش املاک | آشنایی با اصول ثروت ساز + آموزش حرفه ای از 0 تا 100 ☑

کلید واژه های پرجستجو کاربران : آموزش املاک ، آموزش مشاور املاک ، آموزش مشاور املاک مبتدی ، دوره آموزشی مشاور املاک ، آموزش مشاور املاک حرفه ای ، نحوه کار در مشاور املاک ، پکیج آموزش املاک ، آموزش کار در مشاور املاک ، آموزش املاک و مستغلات ، دوره آموزشی مشاور املاک رایگان ، آموزش املاک داری ، آموزش مشاورین املاک ، آموزش بنگاه املاک ، آموزش کارشناسی املاک ، آموزش فایل یابی املاک ، آموزش املاک فنی حرفه ای ، ترفند های مشاور املاک ، آموزش مشاور املاک فنی حرفه ای ، اموزش صفر تا صد مشاور املاک ، آموزش کامل مشاور املاک ، آموزش حرفه ای مشاور املاک ، یادگیری مشاور املاک ، آموزش کار در املاک ، نحوه فایل یابی املاک ، راهنمای مشاور املاک ، دوره آموزش املاک ، آموزش کار املاک ، نکات آموزشی مشاور املاک ، راهنمای مشاورین املاک ، کلاسهای آموزشی مشاورین املاک ، آموزش مشاور املاک رایگان ، آموزش مشاور املاک مبتدی ، اموزش صوتی املاک ، پکیج آموزش املاک ، دانلود کتاب صفر تا صد مشاور املاک ، فیلم آموزش مشاور املاک

آموزش املاک

بهترین کتاب رایگان ۰ تا ۱۰۰ آموزش حرفه‌ ای مشاور املاک و مستغلات :

قبل از نگارش این مطلب مدت ها به این فکر می کردم که چطور میتونیم یک پکیج آموزشی جامع و کامل و در عین حال «رایگان» ، در مورد حرفه‌ی املاک و مستغلات تهیه کنم تا بتونم کمک درستی به پیشرفت شغل و سایر دوستانی که قصد آشنایی باهاش رو دارند ، بکنم 

 

این شد که نگارش مفصل دانش و مهارت حاصل از مطالعه بیش از ۳۰ جلد کتاب در زمینه املاک و مستغلات و چندین سال تجربه‌ی فعالیت در جایگاه مشاور املاک را آغاز کردم و نتیجه ، مقاله‌ی جامع آموزش املاک شد که در ادامه قرار است آنرا مطالعه کنیم .

 

از آنجایی که مطالعه این مقاله برای عموم رایگان است لطفاً برای حمایت از ما در پایان مطلب نظر دادن را فراموش نکنید و دیدگاهتان را با ما و هزاران مخاطب این مطلب به اشتراک بگذارید

 

 توجه : یادگیری تمامی نکات و مطالب این مقاله ، نیازمند تمرکز ، تکرار و تمرین است و بسته به فعالیت مشاور از یک تا چند ماه زمان بر است . برای بازدهی هرچه بیشتر این آموزش ، پیشنهاد میشود که مطالعه آنرا در با تمرکز انجام دهید .

آموزش مشاور املاک / الفبای شغل مشاوره املاک :

سلام به همه‌ی همراهان « ۰۲۱ هوم » از سراسر ایران ، سلام به جویندگان ثروت !!! شاید الان از خودتان بپرسید چرا جویندگان ثروت و در جواب آن من باید به شما بگویم : کسی که به دنبال یادگیری مفاهیم و اصول املاک از پایه تا پیشرفته باشد انسانی سخت کوش است که به دنبال یادگیری یکی از سخت ترین و پولسازترین شغل های دنیا برای ساختن زندگی بهتر و فردایی دلچسب تر است.

البته همانطور که می دانید تعداد جویندگان ثروت خیلی خیلی بیشتر از تعداد ثروتمندان است زیرا صحبت کردن درباره ثروت و پول زیاد برای مردم خیلی راحت تر از یادگیری مهارت و عمل به اصول و قواعد راه موفقیت است . 

من در این مطلب تصمیم دارم که «۰ تا ۱۰۰» آموزش املاک را بصورت «قدم به قدم» و «رایگان» به مشاوران املاک مبتدی و همه‌ی افرادی که قصد آشنایی با این حرفه را دارند ، توضیح بدهم پس تا انتهای مطلب با من همراه باشید ، آموزش هارا با دقت بخوانید و در صورت نیاز از روی مطالب نوت برداری کنید .

ضمناً هر سوالی که درباره‌ی آموزش املاک داشتید و یا اگر حس کردید نیاز است تا این مطلب را کامل تر کنید و یا چیزی به آن اضافه کنید ، در قسمت دیدگاه ها برای ما بنویسید .

مشاوره املاک چیست ؟ مشاور املاک ایران

وقتی میخواهیم شغل جدیدی را شروع کنیم ، وقتی میخواهیم خودروی خود را تعویض کنیم ، هنگام سفر ، موقع سرمایه گذاری و خلاصه هر تصمیم مهم دیگری ، از افراد متخصص در آن حوزه مشورت میگیریم ! چرا ؟! 

 

طبیعیست که ما دانش کافی در آن حوزه را نداریم و اگر بی گدار به آب بزنیم ، امکان دارد که نتیجه مطلوبی به دست نیاوریم .

 

خرید ملک و یا هرگونه فعالیت در حوزه املاک و ساختمان هم نیاز به داشتن دانش بالا در سطحی است که بتوانیم تمامی فرایند را از ۰ تا ۱۰۰ به تنهایی انجام بدهیم و این برای همگان مقدور نیست .

 

 زیرا انجام ۰ تا ۱۰۰ این فرایند نیازمند دانش و تجربه در این زمینه است .در واقع املاک مجموعه ای از این کارهاست که یک مشاور باید بتواند تمامی آن را انجام و شرح دهد .

 

 بنابراین یادگیری همه‌ی این کارها ، نیازمند مدت ها مطالعه ، آموزش و تجربه است .

چگونه در شغل مشاور املاک موفق شویم ؟ اصول اولیه و قوانین مشاور املاک :

قبل از هر چیزی در شغل مشاوره املاک ، ابتدا باید اصول و قوانین آنرا یاد بگیرید تا بتوانید با استفاده از آنها ، روزبه روز به سطح علم و دانش خود در حرفه املاک بیافزایید .


همانند هر شغل دیگری ، حرفه‌ی املاک نیز یک سری اصول اولیه دارد که پایندی به آنها جز تعهدات هر مشاوری است .

قانون اول ، صداقت

مهمترین پایه‌ی هر رابطه و همکاری موفقی ، حسن نیت و صداقت در انجام آن است .

از دادن اطلاعات اشتباه به مشتری به شدت پرهیز کنید و تمام سعی خود را در جهت ارائه مشاوره درست و اصولی به مشتریان املاک خود ، انجام دهید .‌

 

فراموش نکنید که مشتریان شما در صورت دریافت مشاوره حرفه ای و انجام یک خرید به صرفه و مطمئن ، به شما وفادار خواهند ماند ‌

سحر خیزباشید :

شماهم تابحال زیاد شنیدید که قدیمی ها میگویند : سحرخیزباش تا کامروا شوی ! این در املاک هم کاملا صدق میکند .

 

در واقع یک مشاور حرفه ای باید صبح زود بیدار شود و بعد از انجام مدیتیشن و صرف صبحانه ، برنامه روزانه خود را بررسی کند و سپس تا ساعت ۹ خود را به دفتر کاری برساند .

همه چیز را طبقه بندی و یادداشت کنید !

نظم و ترتیب یکی از اساسی ترین اصول مشاورین حرفه ای املاک است .

 

در آنالیز های انجام شده روی عملکرد دانشجوهای دوره آموزشی املاک ، درصد موفقیت افرادی که اطلاعات را طبقه بندی و یادداشت میکنند ، بسیار بالاتر از افرادی بود که سعی میکنند اطلاعات را تنها به خاطر بسپارند و یا در note گوشی خود ذخیره کنند .

تخصصی و نیچ کار کنید :

ساده و روشن بیان میکنم ، هیچ مشاور املاک خبره ای ، همزمان در چند منطقه و بازه متراژ و یا قیمت فعالیت نمیکند ! این کار تمرکز مشاور را بهم میزند و بعد از مدتی اورا از کار دلسرد میکند .

بنظر شما چرا ؟؟؟ بازهم از یک مثال قابل درک و آسان استفاده میکنم ، در اکثر موارد وقتی مشتری با یک بودجه مشخص و سلیقه خاص به مشاور مراجعه می‌کند ، به هیچ عنوان تصمیم خود را در بازدید از اولین فایل ، اتخاذ نمیکند ! یعنی مشتری محترم با توجه به وقت و هزینه ای که صرف میکند ، به دنبال موردی است که تمام و یا حداکثر ایده آل هایش را دارا باشد .

 

بنابراین بعد از بازدید از اولین فایل ، از مشاور درخواست میکند تا موارد دیگری را هم بازدید کند و اینجا تفاوت مشاور حرفه‌ای و تازه وارد مشخص میشود !

 

مشاور حرفه ای ، حداقل ۴-۵ فایل پشتیبان دیگر در همین بازه متراژ و قیمت را در فایلینگ خود دارد و بدون معطلی به معرفی آنها میپردازد زیرا بصورت تخصصی بر روی دسته خاصی از فایلهای املاک کار میکند ، 

 

اما مشاور املاک معمولی ، پس از شنیدن درخواست مشتری یا با وعده پیداکردن فایل مشابه در چند روز آتی مشتری را رها میکند و یا مشتری را به همکاران خود میسپارد و در نهایت هیچ بازدهی مفیدی هم نخواهد داشت .

وقت شناس باشید !

همه‌ی ما از انتظار بیزاریم ، هیچوقت دوست نداریم بیش از حد منتظر چیزی بمانیم و اگر این انتظار مربوط به بازدید از یک خانه یا جلسه نشست ، در بهبهه‌ی جابجایی و خرید یک ملک باشد ، بسیار آزاردهنده و در بیشتر موارد منجر به سلب اطمینان مشتری نسبت به مشاور خواهد بود .

 

بنابراین برای پیشگیری از مشکلات احتمالی ، حداقل تا ۱۵ دقیقه قبل از ساعت هماهنگ شده در محل مورد نظر حضور پیدا کنید و مالک ، مستأجر یا خریدار را از حضور خود مطلع کنید .

خوش پوش باشید ، زبان بدن را یاد بگیرید !

از دیگر فاکتورهای یک مشاوره خبره و حرفه ای این است که بتواند از حالت بدن فرد مقابل بخواند که چه در مغز او می‌گذرد را و خود نیز با کنترل کردن زبان بدن خود حس خوبی را به فرد مقابل انتقال دهد .

 

یکی از چیزهایی که افراد در مواجهه اول با ما به آن بسیار توجه می کنند نوع پوشش و لباس مدل مو و بوی عطر در واقع اینها اول از همه نشان می دهد که ما به خودمان اهمیت زیادی می دهیم و دوم اینکه اشخاصی که باما سر و کار دارند نیز اشخاص مهمی هستند .

خدا را در نظر بگیرید و به حق خود قانع باشید !

این را بعنوان آخرین بخش اضافه کردم تا بازهم تاکید کنم ، در حرفه‌ی املاک هم مانند هر شغل و رابطه ای ، تنها کسی که همه چیز را میداند خداست و خب تنها خداست که قضاوت میکند !

 

پس حالا که در ابتدای راه هستید مسیر خود را انتخاب کنید .

 

با ارائه مشاوره املاک درست و کسب اعتبار واقعی در میان مردم و تعداد قرارداد های بالا میتوانید درآمد خوبی داشته باشید و بعد ها از راه سرمایه‌گذاری در ملک مثل خرید از پیش فروش ، خرید و بازسازی و خرید کلنگی و ساخت آپارتمان به درآمد های بالاتر برسید .

کلید واژه های پرجستجو کاربران : آموزش املاک ، آموزش مشاور املاک ، آموزش مشاور املاک مبتدی ، دوره آموزشی مشاور املاک ، آموزش مشاور املاک حرفه ای ، نحوه کار در مشاور املاک ، پکیج آموزش املاک ، آموزش کار در مشاور املاک ، آموزش املاک و مستغلات ، دوره آموزشی مشاور املاک رایگان ، آموزش املاک داری ، آموزش مشاورین املاک ، آموزش بنگاه املاک ، آموزش کارشناسی املاک ، آموزش فایل یابی املاک ، آموزش املاک فنی حرفه ای ، ترفند های مشاور املاک ، آموزش مشاور املاک فنی حرفه ای ، اموزش صفر تا صد مشاور املاک ، آموزش کامل مشاور املاک ، آموزش حرفه ای مشاور املاک ، یادگیری مشاور املاک ، آموزش کار در املاک ، نحوه فایل یابی املاک ، راهنمای مشاور املاک ، دوره آموزش املاک ، آموزش کار املاک ، نکات آموزشی مشاور املاک ، راهنمای مشاورین املاک ، کلاسهای آموزشی مشاورین املاک ، آموزش مشاور املاک رایگان ، آموزش مشاور املاک مبتدی ، اموزش صوتی املاک ، پکیج آموزش املاک ، دانلود کتاب صفر تا صد مشاور املاک ، فیلم آموزش مشاور املاک

درآمد مشاور املاک / شغل پولساز املاک / سود بنگاه املاک چقدر است؟

پاسخ به این سوال در اکثر اوقات و نظر اکثر مردم چیست ؟ فعالیت در حوزه املاک و ساختمان میتواند مارا به رویاهایمان برساند ؟؟ چیزی که همه‌ی ما می‌دانیم این است که حاصل ۱۵ تا ۲۰ سال فعالیت در این عرصه ، می‌تواند حتی بیشتر از حاصل ۳۰ سال فعالیت یک کارمند یا کاسب و فروشنده باشد .

 

افراد این شغل را برای ساختن رویاهایشان انتخاب می‌کنند . باید توجه داشته باشید که نباید دنبال نتایج شگفت انگیز در زمان کوتاه باشید .

 

چند سال ابتدایی را در کنار درآمد متوسط قرارداد های فروش و اجاره ، به یادگیری مفاهیم علمی و تئوری املاک بپردازید .

 

این کار را با مطالعه منابع آنلاین و رایگان مثل همین مقاله ، تا حدودی میتوانید پیش ببرید اما برای مطالعه و یادگیری بیشتر ، نیاز به منابع غیر رایگان مثل کتاب های تخصصی ، دوره های آموزشی و … نیز دارید که در صورت نیاز همه‌ی اینهارا میتوانید از صفحه «محصولات املاک» فروشگاه «۰۲۱هوم» خریداری کنید .

کتاب فوت و فن املاک / فنون و اصطلاحات املاک

قبل از اینکه بریم سراغ اصل مطلب می خواهم از شما خواهش کنم که لطفاً برای یادگیری فوت و فن و اصطلاحات املاک تنها به مقاله و کتاب های موجود و خواندن آنها بسنده نکنید زیرا آن چیزی که شما را تبدیل به یک مشاور حرفه‌ای خواهد کرد ، تجربه ای است که شما با دانشِ آموخته شده از خواندن همین مقالات و نوشته ها و استفاده از آنها در حرفه خود ، کسب میکنید ، پس پیشرفت در اینکار نیازمند تمرین ، تمرکز و تکرار است .

فایل املاک چیست ؟ چگونه فایلینگ املاک رایگان داشته باشیم ؟؟

برای اینکه فایل املاک را به صورت ساده توضیح بدهم از شما تنها یک سوال میپرسم : مشاور املاک ، چه چیزی می فروشد؟ درست جواب دادید ! -املاک فروشی در دنیای املاک به این موارد برای فروش ، رهن ، مشارکت و … «فایل» میگویند.

 

حال در میان فایل های فراوان یک منطقه ، مشاور حرفه ای برای اینکه فروشنده ملک شود ، ابتدا باید «فایل اکازیون» برای فروش داشته باشد .

 

برای اینکه فایل املاک را به صورت ساده توضیح بدهم از شما تنها یک سوال میپرسم :

مشاور املاک ، چه چیزی می فروشد؟ درست جواب دادید ! -املاک فروشی

 

در دنیای املاک به این موارد برای فروش ، رهن ، مشارکت و … «فایل» میگویند. حال در میان فایل های فراوان یک منطقه ، مشاور حرفه ای برای اینکه فروشنده ملک شود ، ابتدا باید «فایل اکازیون» برای فروش داشته باشد .

املاک اکازیون / فایل ملک اکازیون چیست ؟

اکازیون در لغت به معنی شرایط ویژه و خاص است و بیشتر در معاملات از این عبارت استفاده میشود .

 

برای اینکه بتوانید املاک اکازیون را تشخیص دهید ، باید مبحث کارشناسی ملک که در ادامه به طور مفصل به آن پرداخته ایم را بخوبی یاد بگیرید !

 

پس از مدتی فعالیت و انجام کارشناسی های متعدد ، رفته رفته تجربه های بیشتری کسب میکنید و تشخیص فایل اکازیون از معمولی را ، براحتی آب خوردن انجام میدهید .

 

بطور کلی ، فایلی که شرایط مناسب و ویژه ای (قیمت ، قدر السهم ، کیفیت ساخت و …) نسبت به سایر فایل های مشابه خود در منطقه داشته باشد ، اکازیون محسوب میشود .

 

حالا نوبت به یادگیری یکی از مهمترین بخش های آموزش املاک رسیده است ! فایل یابی املاک ! در واقع این عمل مانند صید ماهی برای ماهی فروشان ، بسیار مهم و قابل توجه است پس این قسمت را با دقت مطالعه کنید و خوب یاد بگیرید :

چگونه در املاک فایل یابی کنیم ؟ بهترین روش پیدا کردن فایل املاک :

روش های زیادی برای فایل یابی املاک وجود دارد

 

 

روش هایی مانند خرید برنامه های فایلینگ ، جست وجوی آگهی دهنده شخصی در پلتفرم های ثبت آگهی، فایل یابی پلاکی ، استعلام از سرایدار و نگهبان ساختمان و … همانطور که در بالا نیز به آن اشاره کردم فایل های فراوانی در یک منطقه برای فروش پیدا می شوند اما چیزی که باید به خاطر داشته باشید این است که انرژی و تمرکز خود را برای هرملک و مالکی تلف نکنید !

 

 

 

همه‌ی مواردی که در بالا از آنها نام بردم ، «روش های فایل یابی املاک » هستند و هرکس بسته به خلاقیتی که دارد می‌تواند از روش های دیگری هم برای اینکار استفاده کند .

 

 

اما در نهایت همه‌ی فایل های بدست آمده از این روش ها ،در سه گروه قرار می‌گیرند و اولویت بندی میشوند .

 

 

بذارید من متفاوت تر از اساتید براتون این موضوع رو شرح بدم ، یعنی بجای دسته بندی نوع فایل ، انواع مالک و نوع فایل رو خدمتتون آموزش بدم ، برای اینکار من مالک رو به ۳ دسته تقسیم کردم 

 

 

 طلایی : مالکی که شمارا بعنوان تنها مشاور املاکش قبول دارد ، چه برای خرید و چه برای فروش و اجاره و … با شما تماس می‌گیرد .فایل مالکان طلایی در اولویت فروش شما هستند .

 

 

نقره ای : مالکی که بتازگی با شما آشنایی پیدا کرده ( بوسیله معرفی توسط دوستان ، اعتبار دفتر املاک و …) و میخواهد که برای امتحان کار ، فایل خود را به شما بسپرد ، این دسته از مالکان معمولاً برای اطمینان خاطر ، ملک خود را به دو یا چند مشاور دیگر نیز میسپارند.

 

 

 

 برنز : این دسته از مالکان اصولاً اعتقادی به داشتن مشاور املاک شخصی و حرفه ای ندارند و واحد خود را در بصورت شخصی آگهی میکنند . بنابراین چنین فایل هایی براحتی با یک جستجوی ساده در پلتفرم های آگهی و یا برنامه های فایلینگ بدست می‌آیند .

 

 

پس تا اینجای کار فهمیدیم که برای بدست آوردن فایل فروش با سه نوع مالک روبرو هستیم که هرکدام دیدگاه منحصر به فردی نسبت به فروش ملک خود و مشاوران املاک دارند .

 

 

پس با این حساب ما مشاوران هم حق این را داریم تا انتخاب کنیم که وقت و انرژی خود را بیشتر برای کدام مورد خرج کنیم و اولویت لیست فروشمان کدام گزینه باشد .. طبیعی است که هیچ مشاوری در هنگام شروع به کار ، مالک طلایی نخواهد داشت و این درجه از اعتبار نیازمند مجموعه ای از تجارب ، تحلیل ها ی درست و مشاوره های سود ده است .

 

 برای تعیین اولویت فایل ها برای کارشناسی و معرفی به مشنتری ، بیایید تا باهم به بررسی موارد بالا بپردازیم :

 

 

 

 

مالک دسته برنز به خیال فروش هر چه سریعتر واحد خود ، حدوداً ۳ روز پیش فایل خود را در چندین وبسایت آگهی کرده و حالا این فایل علاوه بر برنامه های فایلینگ در لیست فروش چندین مشاور دیگر هم پیدا میشود ، در صورتی که شما هم این مورد را به لیست فروش خود اضافه کنید و انرژی و تمرکز خود را برای آن خرج کنید ، ممکن است بعد از گذشت چند روز فایل مورد نظر توسط مشاوری دیگر بفروش برسد و تمام زحمات شما به باد برود پس فعالیت بر روی چنین گزینه هایی امن نیست و ممکن است تمرکز شمارا بهم بریزد لازم به ذکر است که اکثر مالکان این دسته ، خانه های نسبتاً به قیمت بازار را برای فروش .

 

 

 

در دست دارند اما از روی بی تجربگی وعدم آگاهی و از طرفی در بعضی موارد بدلیل نیاز مالی فوری، فایل خود را به تنهایی آگهی میکنند و حتی گاهی به چند دفتر و بنگاه و مشاور می‌سپارند و فایل به اصطلاح سوخته میشود .

 

(اینجاست که فواید داشتن یک مشاور زبده آشکار میشود)

 

 

 

مالک دسته نقره ای همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم برای اطمینان خاطر غیر از شما فایل خود را به چندین مشاور املاک دیگر نیز می سپارد و یا کلید واحد را در اختیار آنان قرار می دهد ، اگر بخواهیم فایل مالکان این دسته را در اولویت فروش خود قرار دهیم ، با اطمینان خاطر بیشتری می‌توانیم تمرکز خود را برای فروش آن بگذاریم ، علاوه بر آن مالکان این دسته نیز موارد مناسب و به قیمتی برای فروش دارند و به سبب آشنایی با اهالی و یا عدم آشنایی با برنامه های ثبت آگهی ، واحد خود را به املاکی های محل میسپارند .

 

 در بیشتر موارد ، دفاتر املاک محلی با هماهنگی هم بر روی فروش یک فایل مشترک فعالیت میکنند.

 

 

در نهایت نوبت به مالکان دسته طلایی میرسد ، توجه کنید که وقتی میگوییم مالکان دسته طلایی فایل خودرا تنها به شما میسپارند ، یعنی در گذشته حسن انجام عمل شما به آنها ثابت شده است و او ترجیح می‌دهد تا به جای کار کردن با چندین املاک و سوزاندن فایل خود ، فروش آنرا به یک مشاور خبره واگذار کند .

 

پس این نوع فایل ها اولویت ۱۰۰ درصدی ما برای فروش هستند .

 

 

فقط مراقب باشید !!! شما بعنوان یک مشاور آموزش دیده نباید فریب بخورید ! بعضی از مالکین قیمت پیشنهادی بالایی دارند ، یا واحدشان سخت به فروش می‌رود یا فایل سوخته دارند و با این ترفند، مشاور را برای فروش واحد نامرغوب ترغیب می‌کنند .

 

 

بنابراین داشتن چنین مالکی نیازمند تجربه و اعتبار بالایی است و از طرفی رسیدن به این جایگاه زمان بر است .در ادامه مطلب به بررسی راه های جذب مالک طلایی هم میپردازیم .

 

 

حال که با انواع راه های فایل یابی ، انواع مالک و فایل املاک آشنا شدیم ، باید طبق اصولی که در بخش های قبلی به آنها پرداختیم ، فایل های مناسب و به قیمت در محدوده کاری خودمان را جدا کنیم ، با مالک تماس بگیریم و برای بازدید کارشناسی با او هماهنگ کنیم .

 

 

توجه کنید ! در سالهای اخیر به دلیل بالا رفتن تعداد مشاوران املاک و کارشناسی های بیهوده و وقت گیر ، بیشتر مالکان تنها اجازه بازدید با مشتری را میدهند و عکس از واحد برای مشاور میفرستند ، این باعث می‌شود که مشاور تازه کار تنها با تکیه به چند عکس و فیلم بهمراه مشتری برای بازدید واحد مراجعه کند و بدون اطلاع از ابتدایی ترین مشخصات واحد (مثل محل پارکینگ ، انباری و …) بازدید را انجام دهد . عملی غیر حرفه‌ای که تنها با یک سوال از سمت بازدیدکننده و من من کردن مشاور ، همه چیز را خراب میکند ! بنابراین به هیچ عنوان فراموش نکنید که : «بازدید بهمراه مشتری از فایل کارشناسی نشده مثل بازی کردن با بمب ساعتی است»

اگر مالک اجازه بازدید و کارشناسی ملک را نداد چه کار کنم؟

بعضی از مشاوران املاک در چنین مواقعی به همراه یک یا دو نفر از همکاران و معرفی آنان به عنوان مشتری ، کارشناسی را انجام میدهند و این کار نقض قانون اول و اصول املاک حرفه ای است .

 

در قدم اول : سعی کنید تا با ارائه توضیح در مورد میزان تأثیر انجام بازدیدکارشناسی اصولی بر فروش ملک ایشان اجازه کارشناسی را بگیرید.

 

اگر به هر دلیلی نتوانید از داخل واحد بازدید کنید حتماً به محل ساختمان مراجعه کرده و مشاعات ، پارکینگ و … را از نزدیک بررسی کنید تا حداقل یک آشنایی نسبی با ساختمان داشته باشید .

کارشناسی فایل املاک / هرچیزی که از کارشناسی ملک باید بدانید !

پس از آشنایی با انواع فایل ها در حرفه املاک و چگونگی به دست آوردن آنها , نوبت به کارشناسی فایل مورد نظر می‌رسد !

 

کارشناسی یک فایل عبارت است از آشنایی و شناخت کامل نسبت به ریز به ریز امکانات ملک و جزئیات ثبت شده در سند آن .

 

در ادامه به بررسی تک تک عوامل موثر در قیمت ملک و کارشناسی آن میپردازیم :

موقعیت و محله قرارگیری ملک :

اولین و مهمترین عامل در تعیین قیمت و کارشناسی یک ملک محل قرارگیری آن است . به طور کلی یک مشاور و کارشناس املاک باید قیمت کلی ملک در محدوده مورد نظر را بداند .

 

 گرچه قیمت ملک در یک محله نیز با توجه به محل دقیق قرارگیری آن یعنی خیابان و کوچه های فرعی و همچنین نوع ساخت کیفیت سازه و دیگر موارد این چنین متغیر است .

 

یکی از مهمترین عوامل تاثیرگذار در قیمت یک ملک و لوکیشن آن وجود مراکز دولتی بیمارستان ها مدارس مساجد و تالارها است که گاهی باعث اختلاف قیمت بالا بین دو کوچه مجاور در یک محله نیز میشود .

 

بنابراین با توجه به اطلاعات بالا محل قرارگیری ملک و قیمت منطقه تاثیر بسیاری در قیمت نهایی آن خواهد داشت .

 

برای مثال دو ساختمان با کیفیت ساخت مشابه یکی در شمال تهران و دیگری در جنوب تهران ، هیچگاه از لحاظ ارزشی با یکدیگر برابری نمیکنند ، هر چقدر هم که ساختمان ساخته شده در جنوب شهر لوکس و خاص باشد .

انواع سند ملک و اطلاعات درج شده در آن :

سند ها انواع مختلفی دارند که هر کدام از آنها بسته به نوع خود ارزش معامله را بالا یا پایین میبرند و تأثیر مستقیم بر قیمت نهایی ملک دارند. سند های اوقافی ، سند مشاع ، سند وکالتی و سند شش دانگ از انواع سند های ملکی هستند که هر کدام ارزش خاص و شرایط معامله منحصر به فرد خود را دارند .

 

در این میان سند شش دانگ بالاترین ارزش را در میان انواع سند های ملکی داراست. در واقع معامله املاک با سند شش دانگ قطعی ترین و مطمئن ترین نوع معامله است.

 

سایر سند های نام برده شده به دلیل شرایط خاصی که دارند از ارزش ملک کم می کنند . اطلاعات درج شده در سند اصلی ترین و معتبرترین اطلاعاتی است که می توانیم راجع به یک ملک داشته باشیم بنابراین برای کارشناسی یک ملک تنها به صحبتهای مالک بسنده نکنید و برای اطمینان بیشتر با طلب اصل یا کپی سند از مالک ، اقدام به سند خوانی و تحلیل اطلاعات آن کنید .

تاثیر متراژ واحد برقیمت تمام شده :

‌ یکی دیگر از مهمترین عواملی که در کارشناسی و تخمین قیمت یک ملک تاثیرگذار است که متراژ آن است .

 

شاید با خودتان بگویید : خب طبیعی است که هر چقدر متراژ یک ملک بیشتر باشد قیمت تمام شده‌ی آن نیز بالاتر خواهد بود. اما منظور من در این مورد ، واحد های ریز متراژ هستند که به خاطر تقاضای بالا و امکان خرید برای اکثریت جامعه ، معمولاً قیمت بالاتری در هر متر نسبت به واحد های با متراژ بالا ، دارند .

سن ساختمان چه تاثیری بر قیمت آن خواهد داشت ؟

سن ساختمان از دیگر عوامل تاثیرگذار در قیمت نهایی یک ملک به شمار می رود . ساختمان های نوساز به دلیل طراحی بر اساس مد روز ، استفاده از مصالح و کالای استاندارد در ساخت و دیگر موارد مشابه ، جذابیت بیشتری نسبت به ساختمانهای سال ساخت بالا دارند و قیمت آنها نیز بالاتر است .

 

بهترین راه فهمیدن سن ساختمان ، مشاهده سند و یا در صورت عدم دسترسی به آن ، استعلام از روی کنتور برق حیاط است . تاریخ نصب کنتور را میتوان به عنوان سال ساخت آپارتمان عنوان کرد .

 

البته فراموش نکنید که در مورد خانه های ویلایی طرفداران این نوع خانه ها به سال ساخت آن اهمیت چندانی قائل نیستند زیرا این ساختمان ها عنوان موقعیت های مناسب برای سرمایه گذاری و ساخت و ساز شناخته می‌شوند .

نقشه ساختمان تأثیر آن بر قیمت خانه:

یکی از مهمترین عوامل تاثیر گذار در قیمت خانه و فروش آن نقشه ساختمان است . نقشه ای که بر اساس اصول و قواعد معماری باشد ، مشتری را جذب کرده و باعث فروش سریعتر آن ملک میشود.

 

اکثر افراد حاضرند برای خانه هایی با نقشه دلخواه خود ، قیمت های بالایی هم بپردازند چون در این خانه ها امکان پیاده سازی دکوراسیون با سلیقه شخصی و استفاده بهینه از تمامی فضاها فراهم است.

نوع ساخت و کیفیت مصالح استفاده شده :

این آیتم را می‌توان به دو بخش کیفیت ساخت و کیفیت ظاهری تقسیم کرد . کیفیت ساخت شامل مواد و مصالح استفاده شده در بدنه ساختمان ، توجه به استانداردهای مهندسی و رعایت آنها میشود .

 

کیفیت ظاهری هم به کیفیت و جنس مصالح بکار رفته در تزیین ساختمان مانند کاشی ها ، برند شیرآلات و متریال مورد استفاده در مشاعات و نما مربوط میشود .

تعداد کل واحد ها و میزان قدرالسهم :

یکی از مهمترین فاکتورهای افراد در انتخاب یک واحد تعداد واحد در طبقات و کل ساختمان می باشد . 

آپارتمانهای با تعداد یک واحد در طبقه بیشترین طرفداران را در میان خریداران املاک به خود اختصاص میدهند .

 در واقع تعداد واحدهای ساختمان ارتباط مستقیم با میزان نورگیری واحد ، سر و صدا ، تمیزی آپارتمان ، جای پارک ، انباری ، و سایر فاکتور های این چنینی دارد . مهمترین مسئله در رابطه با تعداد واحدهای یک ساختمان میزان قدر السهم مالکین از عرصه ساختمان است .

 هر چقدر تعداد واحدهای یک ساختمان بیشتر باشد ، میزان قدر السهم آن کاهش میابد .

خب در این بخش کار هم با کارشناسی فایل و ملک آشنا شدیم . پس از انجام تمامی فعالیت های بالا ، حالا ما یک ملک کارشناسی شده و به قیمت برای فروش داریم .

مرحله‌ی بعدی که این هم یکی از مهمترین مراحل فروش یک ملک است و باید توجه زیادی به آن داشته باشید ، جذب مشتری برای فایل کارشناسی شده است !

چگونه در املاک مشتری جذب کنیم ؟ افزایش درآمد مشاور املاک

برای پاسخ به این سوال به سراغ دانسته های قبلی خود می رویم ، افزایش درآمد مشاور املاک به عوامل متعددی همچون کار پیوسته ، منظم و ارائه بهترین مشاوره و انجام به صرفه ترین خرید برای مشتری بستگی دارد .

 

 در واقع نیازی نیست شما برای همه فایلها از ابتدا فرآیند جذب مشتری را آغاز کنید زیرا اگر با توجه به اصولی که در بالا گفته شد عمل کنید و در یک بازه ‌ی تخصصی فعالیت کنید ، برای هر فایلی که کارشناسی می‌کنید حتی از قبل هم مشتری دارید و می توانید سریع تر به فروش برسید ! 

 

 

اما چیزی که شما هم دنبال آن هستید جذب مشتری اولیه است تا بتوانید با معرفی فایل های خود و ارائه یک مشاوره خوب ، خریدش را تکمیل کنید و اورا به مالکان دسته طلایی خود بیافزایید.

 

جذب مشتری در املاک شامل هر فعالیتی است که شمارا به خریداران ملک معرفی کند ! 

 

از آشنایی اتفاقی مشاور با فردی که بدنبال خرید یک واحد ۵۰-۶۰ متری در پونک است تا هزینه های هنگفت تبلیغاتی یک آژانس املاک در سراسر شهر …. یکی از این روش های جذب مشتری، ثبت آگهی املاک در وبسایت های معتبر و پر بازدید است !

 

پیشنهاد میکنم که حتماً مطلب : مقاله چگونه آگهی املاک بنویسیم را مطالعه کنید . روزانه افراد بسیاری برای خرید و اجاره آپارتمان در سراسر تهران به جای مراجعه حضوری به بنگاه‌های املاک و اتلاف وقت ، از سایت های ملکی بازدید میکنند !

 

 طبیعتاً هرچه قدر که وبسایت و برنامه مورد نظر تخصصی تر و پر بازدید تر باشد ، میزان بازدهی شما نیز بیشتر خواهد شد !

 

البته تنها میزان بازدید و تماس برای فروش مهم نیستند ! اتفاقاً همه چیز از تماس مشتری شروع می‌شود و درست زمانی که دکمه پاسخ را می‌فشارید ، برنامه فروش شروع میشود! همان‌طور که میدانید ، همه‌ی مشتری های جذب شده با پیگیری درست منجر به قرارداد میشوند و زندگی شما را به کل ورق میزنند ! «پس به معجزه روابط اجتماعی خوب شک نکن و در این زمینه تا می‌توانی مطالعه کن» !

نکات ضروری حین صحبت تلفنی با مشتری املاک :

پس از جذب مشتری و تماس آنها به شما کار فروش ملک و در واقع کار مشاور املاک شروع می شود .

 

 مشتریانی که با شما تماس میگیرند به دو دسته تقسیم میشوند : ۱ – مشتریان نا آشنا که معمولاً بار اول است که با شما تماس می‌گیرند . ۲- مشتریان آشنا که معمولاً شماره آنها در موبایل شما ذخیره شده است .

 

 به خاطر دارید که در ابتدای مطلب تاکید کردند که حتماً همه چیز را طبقه بندی کنید و یادداشت کنید ؟؟ یکی از مراحلی که نیاز به یاد داشت اطلاعات دارید زمانی است که مشتری با شما تماس میگیرد . 

 

از ابتدا تمامی اطلاعات مشتری را در دفتر خود یادداشت کنید و سپس شماره را در موبایل خود ذخیره کنید .

 

 هنگامی که مشتری برای بار دوم با شما تماس گرفت میتوانید به دفتر خود مراجعه کنید و ضمن یادآوری این نکته که به دنبال واحد مدنظر آنها هستید ، مکالمه را آغاز کنید و مجدداً در هر مکالمه اطلاعات مفید را در صفحه مربوط به آن مشتری یادداشت کنید .

 

 قبل از هر صحبتی توجه کنید که حس شما موقع بیان کلمات در مورد فایلی که دارید به چه صورت است .

 

 داشتن انرژی بالا ، تن صدای ملایم و حس فوق‌العاده نسبت به فایلی که در موردش صحبت میکنید ، تأثیر بالایی در توجه بیشتر مشتری به صحبت های شما و درخواست بازدید از ملک خواهد داشت .

 

 پس از سلام و احوالپرسی و معرفی خود بدون اغراق به سراغ معرفی فایلی که دارید بروید و تمامی مشخصات فایل را به صورت کامل شرح دهید طوری که جای سوال برای مشتری در پشت تلفن باقی نماند و مشتری با توجه به معرفی جذابی که شما داشته اید وقت بازدید از شما رزرو کند و برای بازدید فایل به محل ملک مراجعه کند .

ترفند های فروش املاک / فوت و فن فروش ملک

راه ها و ترفندهای بسیاری برای فروش یک ملک وجود دارد ، بسته به میزان خلاقیت مشاور ، تجربه و دانش املاک و اطمینان از فایل کارشناسی شده ، نوع بیان و فروش افراد تغییر میکند ، مشاوری که همه آموزش های قبلی را درست و موبه مو انجام داده باشد ، فایل ارزنده ای برای فروش خواهد داشت و می‌تواند با معرفی حرفه ای وسپس پیگیری های منظم ، مزه شیرین اولین قرارداد فروش را تجربه کند .

 

 

نگران نباشید ، همه چیز را در حین انجام کار یاد میگیرید و ترفند های خودتان را خلق میکنید ، من تنها چکیده تجارب خودم را در اختیارتان میگذارم و این شما هستید که در کار خود حماسه می آفرینید و به بهترین های کار خود میپیوندید !

 

 

مشاوری که مشخصات ملک موردنظر را موبه مو میداند ، مشاوری که در برابر ایرادات ملک چشمانش را نمیبندد و عیب و نقص هارا قبول میکند و بطور خلاصه مشاوری که بهترین فایل را برای فروش دارد ، نیاز به ترفند خاصی برای فروش ملک ندارد و تنها با ارائه یک مشاوره آگاهانه و یک بازدید درست و اصولی ، میتواند فایل خود را بفروش برساند

بازدید اصولی بهمراه مشتری از فایل املاک اکازیون :

اولین بازدیدی که بهمراه مشتری انجام میدهید ، اگر منجر به قرار هم نشود ، حتماً شما را با سلیقه و ملک باب میل مشتری آشنا میکند و کمک میکند تا موارد بعدی که از آنها بازدید میکنید را طبق معیارهای مشتری اولویت بندی کنید .

 

در بازدید اول همه‌ی صحبت های مشتری را بخاطر بسپارید و سپس در زمان مناسب همه‌ی آن‌ها را تحلیل کنید.

 

در داخل خانه خیلی با مشتری صحبت نکنید ، اینجا اجازه دهید تا او از خود اشتیاق نشان دهد و در مورد خانه کنجکاو شود تا از شما سوال بپرسد و بدین منظور بتوانید با بیان مشخصات در سطح واحد نظر مشتری را به این فایل جلب کنید.

 

از عیوب و کاستی های واحد چشم‌پوشی نکنید و در صورتی که مشتری خود این موضوع را یادآور شد با تایید حرف او و یادآوری این نکته که حتماً به فکر تمامی معیارهای مدنظر و ی می باشید ، به معرفی سایر امکانات و مزایای فایل بپردازید . توجه کنید که صد در صد مشتری آن عیب و نقص را آنقدر بزرگ دیده است که به شما نیز گفته است پس شما که اکثراً نمی توانید آن موضوع را برطرف کنید و یا تغییرش دهید ، بهتر است از دید مشتری به این موضوع نگاه کرده و دلیل دیگری را برای خرید این خانه پیدا کنید !

 

در صورتی که در همان ابتدای بازدید متوجه شدید که این خانه با هیچ کدام از معیارهای مورد نظر مشتری مطابقت ندارد از اصرار بر خوب بودن فایل از لحاظ قیمتی و غیره پرهیز کنید !

 

مشاوره خود را بدهید و اجازه ندهید که مشتری احساس کند شما تنها قصد فروش ملک به او را دارید و نه مشاوره !!! برای تصمیم‌گیری به مشتری زمان بدهید و از تکنیک «زمان کم» برای درگیر کردن ذهن مشتری و انجام خرید بدون بررسی اجتناب کنید .

 

 

پس از انجام این بازدید برای بار دوم و سوم و حتی گاهی تا ۸،۹ بار ، اگر پیگیری منظم داشته باشید و واقعاً ، فایل مورد نظر مشتری را شناخته و داشته باشید ، مشتری در نهایت یک‌مورد را میپسندد و از شما درخواست میکند تا برای جلسه نشست با مالک هماهنگ کنید ! در مواقعی پیشنهاد شیرینی و کمیسیون بالاتر از مشتری دریافت میکنید و گاهی پیشنهاد بالابود و شیرینی از سمت مالک در ازای فروش بالاتر از قیمت عرف ملک !! به هیچ کدام توجه نکنید که شما را از مسیر اصلی و رسیدن به اهدافتان در شغل املاک منحرف می‌کند ! با توکل به خدا و نیت درست می توانید به بهترین درآمدها در این شغل برسید.

نکات طلایی جلسه نشست و اتاق قرارداد :

همانطور که در در اوایل مطلب به آن اشاره شد همواره وقت شناس باشید و در رزرو جلسه نشست نیز به این نکته بسیار توجه کنید .

 

معمولاً اکثر جلسات را در زمان غروب یا شب برگذار میکنند در هر صورت بین ۱۰ الی ۲۰ دقیقه قبل از تایمی که اتاق قرارداد برای آن رزرو شده را به مالک و مشتری اعلام کنید و در تماسی که جلسه را با آنها ست می‌کنید حتماً از آنها خواهش کنید که در ساعت مقرر در مکان دفتر حضور داشته باشند . خود نیز ده دقیقه قبل از ساعت اعلام شده در محل دفتر حضور داشته باشید و فراموش نکنید که با لباس های مرتب و خوشبو در اتاق قرارداد حضور پیدا کنید.

 

از اینجا به بعد کار به برخورد و صحبت های مالک و مشتری با یکدیگر و صحبت‌ها و رایزنی‌های مدیر قرارداد و شخص مشاور بستگی دارد .

 

رخ دادن هر اتفاقی در اتاق قرار داد ممکن است و این وظیفه شما و مدیر قرارداد است که بی نظمی ها را مدیریت و مالک و مشتری را به آرامش شود کنید تا معامله را جوش دهید .

 

همواره مالک و مشتری را طوری همراهی کنید که از بودن شما احساس امنیت و آرامش کنند تا بتوانند با خیال آسوده معامله را انجام دهند.

 

در صورت چه معامله انجام شدو چه قرار از هم پاشید ، مالک و مشتری را از دست ندهید و دوباره پیگیر کار هر دو باشید تا به قرار برسید .

کل مطلبی که مطالعه کردید ، تنها نکات و آموزش های کلی شغل مشاور املاک و مستغلات بود که تا این جا خواندیم .

 

طبیعتاً برای تبدیل شدن به یک مشاور املاک حرفه ای نمیتوان تنها به یک آموزش بسنده کرد و نیاز به مطالعه بیشتر و تخصصی راجع به هرکدام از سرفصل ها خواهید داشت .

 

برای دریافت آموزش های بیشتر و شرکت در دوره های آموزشی معتبر املاک و مستغلات همین حالا در «آکادمی ۰۲۱ هوم» ثبت نام کنید .

 

خب امیدوارم که تا به اینجای کار ، آشنایی کلی با شغل مشاوره املاک و چگونگی فروش یک ملک و فعالیت در حوزه املاک پیدا کرده باشید .

 

این شغل همانند سایر کارهای دیگر دارای پیچیدگی ها و سختی ها فنون و ریزه کاری های مخصوص به خود می باشد که با یادگیری آموزش گوناگون میتوان از پس از چالش های آن عبور کرد و به یکی از ثروتمندترین افراد این حوزه تبدیل شد .

 

شما چه نظر، نکته آموزشی و یا پیشنهادی را برای مخاطبان و هزاران بازدید کننده این مطلب دارید ؟؟؟ 

4.6/5 - (1045 امتیاز)

نظر

 • معین موسوی
  23 , 11 , 1400 در 5:49 ب.ظ

  خسته نباشید،مرسی از مقاله خوبتون مطالب خیلی خوب و جامع بود

 • سعید محرابی
  23 , 11 , 1400 در 5:51 ب.ظ

  مقاله آموزش املاک واقعا جامع و کامل بود خدا قوت به نکاتی اشاره کرده بودید که هیچ جا پیدا نمیشه 🙏🏻🧡

 • رضا یار قلی
  23 , 11 , 1400 در 5:51 ب.ظ

  عالی

 • سعید محمدی
  23 , 11 , 1400 در 5:52 ب.ظ

  بسیار عالی خسته نباشید،شما دوره های آموزش املاک هم دارین؟

 • محمد
  23 , 11 , 1400 در 5:52 ب.ظ

  مقاله آموزش املاکتون هم در کنار چگونه آگهی املاک بنویسیم عالی بود . موفق باشید

 • صادق
  23 , 11 , 1400 در 5:54 ب.ظ

  آموزش مشاورین املاک از پایه مسئله ای هستش که واقعا لازمه برای شروع کار و مشخص شدن نقشه راه و اجرای اصول برای نتیجه گیری ، ۰۲۱ متشکریم 😅

 • حامد با خدا
  23 , 11 , 1400 در 5:54 ب.ظ

  مطالب مشاورین املاک بسیار عالی و کامل 💪😍💋

 • سعید مولایی
  23 , 11 , 1400 در 5:55 ب.ظ

  ممنون از مقاله خوبتون،توضیحات کامل بود و در بخش آموزش مشاور املاک از پایه و اصولی توضیح داده شده و اطلاعات بسیار جامع و کامله تشکر از سایت خوبتون

 • محمد سلیمی
  23 , 11 , 1400 در 5:56 ب.ظ

  ترفند های مشاورین املاک برای من بشدت مناسبه

 • جعفری
  16 , 12 , 1400 در 9:05 ب.ظ

  خسته نباشید مطالبتون واقعا مفید بود و خیلی به درد میخوره

 • مهدی محرابی
  17 , 12 , 1400 در 6:51 ق.ظ

  خسته نباشید مطالب تون واقعاً آموزنده بود و تقریباً آموزش املاک رو به صورت مفید و مختصر توضیح دادین

 • وحید توکلی
  18 , 12 , 1400 در 12:15 ب.ظ

  مطالب تون راجب آموزش املاک کامل و جامع بود،شما دوره های حضوری هم برگزار می‌کنید؟

 • علی
  19 , 12 , 1400 در 1:16 ق.ظ

  خسته نباشیددد واقعا مطالبتون بسیار مفید و کامل بود
  خیلی ممنون از سایت خوبتون

 • پرویز
  19 , 12 , 1400 در 1:18 ق.ظ

  خیلی ممنون از مقاله ی کامل و بسیار خوبتون
  به من خیلی کمک کرد در قسمت ترفند های املاک

 • جواد. دانا
  31 , 04 , 1401 در 8:03 ب.ظ

  سلام عالی بود جهت معرفی حرفه ای این شغل..
  کاش میتونستید در خصوص معضلات کاری و همچنین راهکارهای تغییر بازار بد و راکد به بازار مطلوب و توانمندی مشاور املاک بصورت موسع صحبت میکردید

 • 09128891218
  7 , 01 , 1402 در 4:07 ب.ظ

  سلام وقت بخیر
  أیا دوره ی حضوری آموزش املاک و مستغلات هم دارید ؟

 • برزو
  1 , 02 , 1402 در 8:48 ب.ظ

  ممنون از مقاله بسیار عالی و خوبتون ،کاش چند تا منبع رایگان هم معرفی میکردیم
  موفق باشید

 • سیدمجیدجلالی
  15 , 03 , 1402 در 12:19 ب.ظ

  بنظرمن‌صداقت‌ونیت‌خیر‌داشتن‌خیلی‌میتونه‌تاثیرگذارباشه‌هم‌درکسب‌آرامش‌برای‌خودمون‌وطرفین‌معامله‌هم‌دلپذیرکردن‌معامله‌ودرنهایت‌شکل‌گیری‌آن

افزودن دیدگاه